<u>Answer:</u>
Mass of base ball
<u>Explanation:</u>
Circumference of baseball = 2πr = 23 cm
So radius of baseball = 3.66 cm =
m
Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.
Mass of proton =
kg
Diameter of proton =
m
Radius of proton =
m
Volume of ball = 
Now substituting all values in Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.


So mass of base ball
Answer: SG = 2.67
Specific gravity of the sand is 2.67
Explanation:
Specific gravity = density of material/density of water
Given;
Mass of sand m = 100g
Volume of sand = volume of water displaced
Vs = 537.5cm^3 - 500 cm^3
Vs = 37.5cm^3
Density of sand = m/Vs = 100g/37.5 cm^3
Ds = 2.67g/cm^3
Density of water Dw = 1.00 g/cm^3
Therefore, the specific gravity of sand is
SG = Ds/Dw
SG = (2.67g/cm^3)/(1.00g/cm^3)
SG = 2.67
Specific gravity of the sand is 2.67
Answer:
if the river is 5km wide and is flowing at 4km/hr. eastwards find by scale ... Find either by scale drawing or by calculation (1) the direction in which he must ... He could row his boat directly across the river to point C and then run to B, or he ... A man who can swim at 5km/h in still water swims towards the east to cross arriver.
Explanation:
there is no questions associated with this what are the questions that go with this senario
Answer:
A. 261.6 hz.
B. 0.656 m.
Explanation:
A.
When yhe tube is open at one end and closed at the other,
F1 = V/4*L
Where,
F1 = fundamental frequency
V = velocity
L = length of the tube
When the tube is open at both ends,
F'1 = V/2*L
Where
F'1 = the new fundamental frequency
Therefore,
V/2*L x V/4*L
F'1 = 2 * F1
= 2 * 130.8
= 261.6 hz.
B.
F1 = V/4*L
Or
F'1 = V/2*L
Given:
V = 343 m/s
F1 = 130.8
L = 343/(4 * 130.8)
= 0.656 m.