Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
Given that,
Distance in south-west direction = 250 km
Projected angle to east = 60°
East component = ?
since,
cos ∅ = base/hypotenuse
base= hyp * cos ∅
East component = 250 * cos 60°
East component = 125 km
Answer:
Approximately
.
Explanation:
The formula for the kinetic energy
of an object is:
,
where
is the mass of that object, and
is the speed of that object.
Important: Joule (
) is the standard unit for energy. The formula for
requires two inputs: mass and speed. The standard unit of mass is
while the standard unit for speed is
. If both inputs are in standard units, then the output (kinetic energy) will also be in the standard unit (that is: joules,
Convert the unit of the arrow's mass to standard unit:
.
Initial
of this arrow:
.
That's the same as the energy output of this bow. Hence, the efficiency of energy transfer will be:
.
I would say its a positive cgarge
The speed of the ball is always zero and the acceleration is always -g when it reaches the top of its motion. This is because when the ball is free, only gravity acts on it which is always downwards, hence g is the net acceleration and it is always negative. However the velocity does not direction change instantly, negative acceleration first slows down the ball with a positive velocity, until that point the ball keeps moving up, then the ball velocity becomes zero just before changing direction and becoming negative after which the ball will now go down along gravity. Hence the ball velocity is zero at the top (neither going up nor down). Mathematically this can be seen as velocity is the integration of acceleration.