Arrow at the left side pointing towards right side represents the frictional force as it always acts opposite to motion
The radius of the circular path is 1.5 m.
The circumference is then

The ball moves 3π m every 2.2 s, so the speed is
<h2><u>Answer:</u></h2>
The simulation kept track of the variables and automatically recorded data on object displacement, velocity, and momentum. If the trials were run on a real track with real gliders, using stopwatches and meter sticks for measurement, the data compared by the following statements:
1. (There would be variables that would be hard to control, leading to less reliable data.)
3. (Meter sticks may lack precision or may be read incorrectly.)
4. (Real glider data may vary since real collisions may involve loss of energy.)
5. (Human error in recording or plotting the data could be a factor.)
Answer: the pair of sunglasses
Explanation:
A good pair of sunglasses are composed of abosorbent lenses that filter the sunlight that affects the eyes retina, especially ultraviolet (UV). So, these sunglasses are used to reduce the amount of light or radiant energy transmitted.
On the other hand, normal reading glasses (in which the lens glass has not been treated to filter ultraviolet sunlight) will let UV rays pass through.
Therefore, if both glasses are exposed to sunlight, the sunglasses are expected to be warmer by absorbing that radiant energy and preventing it from reaching the eyes.
Answer:
v = 1/3 m / s = 0.333 m / s
in the direction of the truck
Explanation:
The average speed is defined by the variation of the position between the time spent
v = Δx / Δt
since the position is a vector we must add using vectors, we will assume that the displacement to the right is positive, the total displacement is
Δx = 20 - 15 +20
Δx = 25 m
therefore we calculate
v = 25/75
v = 1/3 m / s = 0.333 m / s
in the direction of the truck