Answer:
(a)
(b)
Explanation:
(a)
Volume, V of unit cell
Number of unit cells, N
Where
is weight of material and
is density of material
(b)
Number of atoms in paper clip
This is a product of number of unit cells and number of atoms per cell
Since iron has 2 atoms per cell
Number of atoms of iron=
Answer:
Q = 125.538 W
Explanation:
Given data:
D = 30 cm
Temperature
degree celcius

Heat coefficient = 12 W/m^2 K
Efficiency 80% = 0.8


Q = 125.538 W
Answer:
hello the diagram attached to your question is missing attached below is the missing diagram
answer :
a) 48.11 MPa
b) - 55.55 MPa
Explanation:
First we consider the equilibrium moments about point A
∑ Ma = 0
( Fbd * 300cos30° ) + ( 24sin∅ * 450cos30° ) - ( 24cos∅ * 450sin30° ) = 0
therefore ;<em> Fbd = 36 ( cos ∅tan30° - sin∅ ) kN ----- ( 1 )</em>
A ) when ∅ = 0
Fbd = 20.7846 kN
link BD will be under tension when ∅ = 0, hence we will calculate the loading area using this equation
A = ( b - d ) t
b = 12 mm
d = 36 mm
t = 18
therefore loading area ( A ) = 432 mm^2
determine the maximum value of average normal stress in link BD using the relation below
бbd =
= 20.7846 kN / 432 mm^2 = 48.11 MPa
b) when ∅ = 90°
Fbd = -36 kN
the negativity indicate that the loading direction is in contrast to the assumed direction of loading
There is compression in link BD
next we have to calculate the loading area using this equation ;
A = b * t
b = 36mm
t = 18mm
hence loading area = 36 * 18 = 648 mm^2
determine the maximum value of average normal stress in link BD using the relation below
бbd =
= -36 kN / 648mm^2 = -55.55 MPa