Answer:
Diameter of the cylinder will be 
Explanation:
We have given young's modulus of steel
Change in length 
Length of rod 
Load F = 11100 KN
Strain is given by 
We know that young's modulus 
So 

We know that stress 
So 

So 
Answer: 9130 joules
Explanation:
Workdone by wheelbarrow = ?
Time = 11 seconds
Power = 830 watts
Recall that power is the rate of doing work. Thus, power is workdone divided by time taken.
i.e Power = (workdone/time)
830 watts = Workdone / 11 seconds
Workdone = 830 watts x 11 seconds
Workdone = 9130 joules
Thus, 9130 joules of work is required to get the wheelbarrow across the yard.
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C
As per the question the distance travelled by a car is 28.4 inch.
we are asked to determine the conversion factor in centimeter which when multiplied with 28.4 inch will give a unit.
we know that one inch =2.54 centimeter.
Hence 28.4 inch = 2.54 ×28.4 cm
=72.136 cm.
Now we have to determine the conversion factor .The multiplication factor is calculated as 
[p is the multiplication factor.]
Hence the multiplication factor is 72.137 cm which will give unit conversion when multiplied with 28.4 inch.
Answer:
a = 6.53 m/s^2
v = 11.5689 m/s
Explanation:
Given data:
engine power is 217 hp
70 % power reached to wheel
total mass ( car + driver) is 1530 kg
from the data given
2/3 rd of weight is over the wheel
w = 2/3rd mg
maximum force

we know that F = ma


the new power is 


solving for speed v

![v = 0.7 \frac{217 [\frac{746 w}{1 hp}]}{1500 \times 6.53}](https://tex.z-dn.net/?f=v%20%3D%200.7%20%5Cfrac%7B217%20%5B%5Cfrac%7B746%20w%7D%7B1%20hp%7D%5D%7D%7B1500%20%5Ctimes%206.53%7D)
v = 11.5689 m/s