Answer:
(a) 0.0178 Ω
(b) 3.4 A
(c) 6.4 x 10⁵ A/m²
(d) 9.01 x 10⁻³ V/m
Explanation:
(a)
σ = Electrical conductivity = 7.1 x 10⁷ Ω-m⁻¹
d = diameter of the wire = 2.6 mm = 2.6 x 10⁻³ m
Area of cross-section of the wire is given as
A = (0.25) π d²
A = (0.25) (3.14) (2.6 x 10⁻³)²
A = 5.3 x 10⁻⁶ m²
L = length of the wire = 6.7 m
Resistance of the wire is given as


R = 0.0178 Ω
(b)
V = potential drop across the ends of wire = 0.060 volts
i = current flowing in the wire
Using ohm's law, current flowing is given as


i = 3.4 A
(c)
Current density is given as


J = 6.4 x 10⁵ A/m²
(d)
Magnitude of electric field is given as


E = 9.01 x 10⁻³ V/m
You hold a piece of wood in one hand and a piece of iron in the other. Both pieces have the same volume, and you hold them fully under water at the same depth. At the moment you let go of them, which one experiences the greater buoyancy force?<span>
</span>
Answer:

Explanation:
The speed of light is given by
and
hence

Speed of light is given by

(a) 3.56 m/s
(b) 11 - 3.72a
(c) t = 5.9 s
(d) -11 m/s
For most of these problems, you're being asked the velocity of the rock as a function of t, while you've been given the position as a function of t. So first calculate the first derivative of the position function using the power rule.
y = 11t - 1.86t^2
y' = 11 - 3.72t
Now that you have the first derivative, it will give you the velocity as a function of t.
(a) Velocity after 2 seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72*2 = 11 - 7.44 = 3.56
So the velocity is 3.56 m/s
(b) Velocity after a seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72a
So the answer is 11 - 3.72a
(c) Use the quadratic formula to find the zeros for the position function y = 11t-1.86t^2. Roots are t = 0 and t = 5.913978495. The t = 0 is for the moment the rock was thrown, so the answer is t = 5.9 seconds.
(d) Plug in the value of t calculated for (c) into the velocity function, so:
y' = 11 - 3.72a
y' = 11 - 3.72*5.913978495
y' = 11 - 22
y' = -11
So the velocity is -11 m/s which makes sense since the total energy of the rock will remain constant, so it's coming down at the same speed as it was going up.
Answer:
if the river is 5km wide and is flowing at 4km/hr. eastwards find by scale ... Find either by scale drawing or by calculation (1) the direction in which he must ... He could row his boat directly across the river to point C and then run to B, or he ... A man who can swim at 5km/h in still water swims towards the east to cross arriver.
Explanation: