Answer:
Amplitude, A = 0.049 meters
Explanation:
Given that,
A harmonic wave travels in the positive x direction at 6 m/s along a taught string. A fixed point on the string oscillates as a function of time according to the equation :
.......(1)
The general equation of a wave is given by :
.......(2)
A is amplitude of wave
On comparing equation (1) and (2) we get :
A = 0.049 meters
So, the amplitude of the wave is 0.049 meters.
#1
so mass number = 238
mass number = protons + neutrons
given that
neutrons = 146
238 = protons + 146
protons = 92
#2

so mass number = 241
mass number = protons + neutrons
given that
Protons = 94
241 = 94 + neutrons
neutrons = 147
#3

A = mass number
Protons = 90
Neutrons = 137
A = protons + Neutrons
A = 90 + 137 = 227
Answer:
It models conduction because the painter represents a charged object and the paint represents electrons that are transferred through contact.
Explanation:
Conduction phenomenon of charging is the process of charging in which two bodies are made in contact with each other so that charges are transferred due to potential difference of two bodies.
here we know that when hands are shake then it will have paint on it. so here due to hand shake the hands are in contact with charge particles and due to contact the electrons are transferred to the hand.
Now here we need to assume that charge of paint must be opposite that of the charge on the hand because only due to opposite charge attraction the paint must be transferred to the hand
SO here correct answer will be
It models conduction because the painter represents a charged object and the paint represents electrons that are transferred through contact.