The oil slick thick = 1.256 x 10⁻⁴ cm
<h3>Further explanation</h3>
Volume is a derivative quantity derived from the length of the principal
The unit of volume can be expressed in liters or milliliters or cubic meters
The conversion is
1 cc = 1 cm3
1 dm = 1 Liter
1 L = 1.06 quart
<em>so for 1 quart = 0.943 L</em>

Volume of oil dumped = volume of swimming pool

Answer:
20% of phosphorus
Explanation:
A fertilizer is used to improve the fertility of soils. Most fertilizers contains the element nitrogen, phosphorus and potassium.
They are often designated NPK fertilizers.
Now we know that the numbers 10-20-20 depicts the nitrogen-phosphorus and potassium content of the fertilizer.
From the designation,
The actual percentage is 20% of phosphorus.
10% of nitrogen
20% of potassium
The correct answer is ClO, ClO3-, ClO- and ClO4-
Kossel and Lewis in 1916 developed an important theory of chemical combination between atoms known as electronic theory of chemical bonding. According to this, atoms can combine either by transfer of valence electrons from one atom to another (gaining or losing) or by sharing of valence electron in order to have an octet( 8 electron) in their shells. This is known as octet rule.
In ClO2-, oxygen contains 8 electrons in its valence shell and oxygen will share one electron with chlorine to complete the octet of Cl. In other four, we can clearly see that there are more or less than 8 electrons in the outer shell of oxygen so we can clearly say that ClO, ClO3-, ClO- and ClO4- are disobeying the octet rule.
Answer:MnCO3+2H2O----->MnO2+ HCO3-+2e-+3H+
Explanation:The equation to be balanced is
MnCO3 ------> MnO2+HCO3-
The oxidation number of Mn changes from +2 in MnCO3 to +4 in MnO2
Therefore two electrons must be added to the right as shown below:
MnCO3 -------> MnO2+ HCO3-+ 2e-Now,there is one negative charge HCO3- and 1 negative charge on the two electrons making a total of -3 charges on the right. There is zero charge on the left.
To balance the equation,add3H+on the right,to cancel out the charges.
MnCO3 --------> MnO2+HCO3-+2e-+3H+
Adding H2O to balance Hydrogen and Oxygen atoms:
MnCO3+2H2O ------->MnO2+HCO3-+2e-+3H+
Answer:
C) 1.15 × 10⁻⁷ mm
Explanation:
Step 1: Given data
Average distance between nitrogen and oxygen atoms: 115 pm
Step 2: Convert the distance to meters (SI base unit)
We will use the conversion factor 1 m = 10¹² pm.
115 pm × (1 m/10¹² pm) = 1.15 × 10⁻¹⁰ m
Step 3: Convert the distance to millimeters
We will use the conversion factor 1 m = 10³ mm.
1.15 × 10⁻¹⁰ m × (10³ mm/1 m) = 1.15 × 10⁻⁷ mm