Answer:
The maximum energy stored in the combination is 0.0466Joules
Explanation:
The question is incomplete. Here is the complete question.
Three capacitors C1-11.7 μF, C2 21.0 μF, and C3 = 28.8 μF are connected in series. To avoid breakdown of the capacitors, the maximum potential difference to which any of them can be individually charged is 125 V. Determine the maximum energy stored in the series combination.
Energy stored in a capacitor is expressed as E = 1/2CtV² where
Ct is the total effective capacitance
V is the supply voltage
Since the capacitors are connected in series.
1/Ct = 1/C1+1/C2+1/C3
Given C1 = 11.7 μF, C2 = 21.0 μF, and C3 = 28.8 μF
1/Ct = 1/11.7 + 1/21.0 + 1/28.8
1/Ct = 0.0855+0.0476+0.0347
1/Ct = 0.1678
Ct = 1/0.1678
Ct = 5.96μF
Ct = 5.96×10^-6F
Since V = 125V
E = 1/2(5.96×10^-6)(125)²
E = 0.0466Joules
Answer:
is this phsyics teacher, is he good i-
Explanation:
Answer:
Our solar system has total eight planets out of which four are inner planets and four are outer planets. The four outer planets are Jupiter, Saturn, Uranus and Neptune. The common characteristics of outer planets is that they are gaseous planets. They are larger on size than the inner rocky planets and are faraway from Sun. They have larger period of revolution around the Sun.
Uranus is a gaseous planet and lies far from Sun and hence has large period of revolution. It takes 84 Earth years to revolve around Sun. This data indicates that Uranus resides in the outer region of the Solar System.
Answer: C
Explanation:
The acceleration does not depend directly on the mass of the object.
Newton's Law is Force = Mass x Acceleration.
Therefore, Acceleration = Force/Mass
The same force is applied in both cases.
Therefore acceleration is inversely proportional to mass.
As mass decreases, acceleration increases.
Answer:
Magnitude of impulse, |J| = 4 kg-m/s
Explanation:
It is given that,
Mass of cart 1, 
Mass of cart 2,
Initial speed of cart 1,
Initial speed of cart 2,
(stationary)
The carts stick together. It is the case of inelastic collision. Let V is the combined speed of both carts. The momentum remains conserved.

V = 1 m/s
The magnitude of the impulse exerted by one cart on the other is given by:


J = -4 kg-m/s
or
|J| = 4 kg-m/s
So, the magnitude of the impulse exerted by one cart on the other 4 kg-m/s. Hence, this is required solution.