Answer:
Radius of the solenoid is 0.93 meters.
Explanation:
It is given that,
The magnetic field strength within the solenoid is given by the equation,
, t is time in seconds

The induced electric field outside the solenoid is 1.1 V/m at a distance of 2.0 m from the axis of the solenoid, x = 2 m
The electric field due to changing magnetic field is given by :

x is the distance from the axis of the solenoid
, r is the radius of the solenoid


r = 0.93 meters
So, the radius of the solenoid is 0.93 meters. Hence, this is the required solution.
Answer:
210.3 degrees
Explanation:
The net force exerted on charge A = 59.5 N
Use the x and y coordinates of net force to get the direction
arctan (y/x)
Answer:
μ = 0.350
Explanation:
For the person to able to move the box, the force exerted by the person on the box must equal the force exerted by the box:

In this case, force can be calculated as a product of mass (m) by the acceleration of gravity (g) and the coefficient of static friction (μ):

Therefore, for the person to be able to push the box horizontally, the coefficient of static friction between the box and the floor should not be higher than 0.350.
Answer:
The answer to your question is: W = 390 J
Explanation:
Work is the transfer of energy when a body is moved from one place to another.
Data
Force = 65 N
mass = 45 kg
distance = 6 meters
work = ? J
Formula
W = F x d
Process
W = 65 N x 6 m
W = 390 J
The source charges' magnitude is signified by the arrows pointing outward. The more arrows there are, the greater is its magnitude. This is because, each arrow represents an electrical force exerted by the source. When you add up all the arrows there is, the electrical force becomes even greater. The answer in descending order would be C > A > B > D.