Answer: 9938.8 km
Explanation:
1 pound-force = 4.48 N
30.0 pounds-force = 134.4 N
The force of gravitation between Earth and object on the surface of is given by:

Where M is the mass of the Earth, m is the mass of the object, R (6371 km) is the radius of the Earth.
At height, h above the surface of the Earth, the weight of the object:

we need to find "h"
taking the ratio of two:

Hence, Pete would weigh 30 pounds at 9938.8 km above the surface of the Earth.
The info given in the question:
Voltage= 120V
Current=18A
Now we have to find the resistance. To find it use the following formula:
V=IR
Now making R to be the subject of the formula
R=V/I
R=120/18
The answer is 6.67 ohms
As dishwasher is the only resistor in the line the voltage drop is going to be 120V. The resistance values determines the hindrance that is present in the circuit that opposes the free flowing electrons
Answer:
Option d)
Solution:
As per the question:
Work done by farm hand, 
Force exerted, F' = 310 N
Angle, 
Now,
The component of force acting horizontally is F'cos
Also, we know that the work done is the dot or scalar product of force and the displacement in the direction of the force acting on an object.
Thus


d = 3.406 m = 3.4 m
Answer:
Explanation:
Acceleration is the time rate of change of velocity.
Acceleration and velocity are vectors
If east and north are the positive directions, the east moving vector is reduced to zero and the north moving vector increases from zero to 4 m/s.
There are 3 hours or 10800 seconds between 10 AM and 1 PM
a1 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 10800 m/s² ≈ 4.2 x 10⁻⁴ m/s²
There are 14400 seconds between 10 AM and 2 PM
The velocity changes are still the same
a2 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 14400 m/s² ≈ 3.9 x 10⁻⁴ m/s²