<u>Answer:</u> The value of
for weak base is
<u>Explanation:
</u>
We are given:
Moles of unknown weak base = 0.0100 moles
To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:
Molarity of nitric acid = 0.100 M
Volume of solution = 40.0 mL
Putting values in above equation, we get:
The chemical reaction for unknown weak base (BOH) and nitric acid follows the equation:
<u>Initial:</u> 0.0100 0.004
<u>Final:</u> 0.006 - 0.004
Volume of solution = 100 + 40 = 140 mL = 0.140 L (Conversion factor: 1 L = 1000 mL)
To calculate the pOH of basic buffer, we use the equation given by Henderson Hasselbalch:
We are given:
= negative logarithm of acid dissociation constant of formic acid = ?
pH = 8.00
pOH = 14 - pH = 14 - 8 = 6
Putting values in above equation, we get:
We know that:
Hence, the value of
for weak base is 