Answer:

Explanation:
As we know that the mass is revolving with constant angular speed in the circle of radius R
So we will have

now the position vector at a given time is

now the linear velocity is given as



Answer:
a. The total momentum of the trolleys which are at rest before the separation is zero
b. The total momentum of the trolleys after separation is zero
c. The momentum of the 2 kg trolley after separation is 12 kg·m/s
d. The momentum of the 3 kg trolley is -12 kg·m/s
e. The velocity of the 3 kg trolley = -4 m/s
Explanation:
a. The total momentum of the trolleys which are at rest before the separation is zero
b. By the principle of the conservation of linear momentum, the total momentum of the trolleys after separation = The total momentum of the trolleys before separation = 0
c. The momentum of the 2 kg trolley after separation = Mass × Velocity = 2 kg × 6 m/s = 12 kg·m/s
d. Given that the total momentum of the trolleys after separation is zero, the momentum of the 3 kg trolley is equal and opposite to the momentum of the 2 kg trolley = -12 kg·m/s
e. The momentum of the 3 kg trolley = Mass of the 3 kg Trolley × Velocity of the 3 kg trolley
∴ The momentum of the 3 kg trolley = 3 kg × Velocity of the 3 kg trolley = -12 kg·m/s
The velocity of the 3 kg trolley = -12 kg·m/s/(3 kg) = -4 m/s
Acceleration is the change in velocity divided by time. The change in velocity is -30m/s and time is 5s. If you divide -30m/s by 5s, you get -6m/s<span>².</span>
Answer: a) 456.66 s ; b) 564.3 m
Explanation: The time spend to cover any distance a constant velocity is given by:
v= distance/time so t=distance/v
The slower student time is: t=780m/0.9 m/s= 866.66 s
For the faster students t=780 m/1,9 m/s= 410.52 s
Therefore the time difference is 866.66-410.52= 456.14 s
In order to calculate the distance that faster student should walk
to arrive 5,5 m before that slower student, we consider the follow expressions:
distance =vslower*time1
distance= vfaster*time 2
The time difference is 5.5 m that is equal to 330 s
replacing in the above expression we have
time 1= 627 s
time2 = 297 s
The distance traveled is 564,3 m
Question 1:
Answer:
The moment of inertia of Alex's rolling hoop is 0.197 
Explanation:
<u>Given</u>:
Mass of the hoop = 0.350 g
Radius of the hoop = 75.0 cm
<u>To Find:</u>
The moment of inertia of Alex's rolling hoop = ?
<u>Solution</u><u>:</u>
The moment of inertia = 
where
m is the mass
r is the radius
Converting cm to m, we get
75.0 cm = 0.75 m
Now substituting the values,
=> moment of inertia = 
=> moment of inertia = 
=> moment of inertia = 
Question 2:
Answer:
The combined angular momentum of the masses is 1.76 
If she pulls her arms in to 0.12 m, her new linear speed is 
Explanation:
Given:
Mass = 2.0 kg
Radius = 0.8 m
Velocity = 1.2 m/s
a.The combined angular momentum of the masses:

Substituting the values,

L= 1.76 
b. If she pulls her arms in to 0.12 m, what is her new linear speed



