Answer: The actual yield of
is 60.0 g
Explanation:-
The balanced chemical reaction :

Mass of
=

According to stoichiometry:
1 mole of
gives = 1 mole of 
1.51 moles of
gives =
moles of 
Theoretical yield of 
Percent yield of
= 



Thus the actual yield of
is 60.0 g
<u>Answer:</u>
<em>The specific heat capacity for gold in 105 joules which are required to heat 30.0 grams of gold is 0.129 J/(g℃)</em>
<u>Explanation:</u>
We make use of the formula

where
∆T = final T - initial T
= 54.9℃ - 27.7℃ = 27.2℃
Q is the heat energy in Joules = 105J
c is the specific heat capacity = ?
m is the mass of Gold = 30.0g

Rearranging the formula


So,
c = 0.129 J/(g℃)
(Answer)
Answer:
The answers are explained below
Explanation:
a)
Given: concentration of salt/base = 0.031
concentration of acid = 0.050
we have
PH = PK a + log[salt]/[acid] = 1.8 + log(0.031/0.050) = 1.59
b)
we have HSO₃⁻ + OH⁻ ------> SO₃²⁻ + H₂O
Moles i............0.05...................0.01.................0.031.....................0
Moles r...........-0.01.................-0.01................0.01........................0.01
moles f...........0.04....................0....................0.041.....................0.01
c)
we will use the first equation but substituting concentration of base as 0.031 + 10ml = 0.031 + 0.010 = 0.041
Hence, we have
PH = PK a + log[salt]/[acid] = 1.8 + log(0.041/0.050) = 1.71
d)
pOH = -log (0.01/0.510) = 1.71
pH = 14 - 1.71 = 12.29
e)
Because the buffer solution (NaHSO3-Na2SO3) can regulate pH changes. when a buffer is added to water, the first change that occurs is that the water pH becomes constant. Thus, acids or bases (alkali = bases) Additional may not have any effect on the water, as this always will stabilize immediately.
Answer:
86 mL
Explanation:
First find the moles of Pb (NO3)2
n=cv
where
c ( concentration)= 0.210 M
v ( volume in L) =0.05
n= 0.210 × 0.05
n= 0.0105
Using the mole ratio, we can find the moles of KCl by multiplying by 2
n (KCl) =0.0105 ×2
=0.021
v (KCl)= n/ c
= 0.021/ 0.244
=0.08606557377
=0.086 L
= 86 mL
<u>Answer:</u> The particle released in the given reaction is one alpha particle
<u>Explanation:</u>
In a nuclear reaction, the total mass and total atomic number remains the same.
For the given fission reaction:

Total mass on reactant side = total mass on product side
222 = A + 218
A = 4
Total atomic number on reactant side = total atomic number on product side
86 = Z + 84
Z = 2
The isotopic symbol of unknown element is
. Another name of helium atom is alpha particle.
Hence, the particle released in the given reaction is one alpha particle