Answer : The empirical formula of the new oxide will be
.
Explanation :
First we have to calculate the moles of
.
Molar mass of
= 240 g/mole

Now we have to calculate the moles of 'Mo'.
As, 1 mole of
contains 2 mole 'Mo'
So, 0.0539 mole of
contains
mole 'Mo'
Now we have to calculate the mass of 'Mo'.

Molar mass of Mo = 95.96 g/mole

Now we have to calculate the mass of oxygen.
Mass of oxygen = 13.82 - 10.34 = 3.48 g
Now we have to calculate the moles of oxygen.

Now we have to calculate the ratio of 'O' and 'Mo'.

Now 3 oxygen are added in
, we get the new formula of oxide.
The new formula of oxide = 
Hence, the empirical formula of the new oxide will be
.