Answer:
V = 42187 m/s = 42.18 km/s
Explanation:
given data:
mass of sun is 
radius of earth orbit is 
minimum speed can be determined by using following formula
}
where G is 
Plugging all value to get desired value

V = 42187 m/s = 42.18 km/s
Answer:
Explanation:
The general equation for the disk with moment of inertia I when given small angular displacement
is given by

Replacing

where
is the angular frequency of oscillation
General solution for this Equation is given by

where 

Thus K can be written as

The net force is negative, and there is a change in motion.
Complete Question
The complete question is shown on the first and second uploaded image
Answer:
The power created is 
Explanation:
From the question we are told that
The that the average power is mathematically represented as

Where W is is the Workdone which is mathematically represented as

Where F is the applies force and s is the displacement due to the force
So

Now this displacement can be represented mathematically as

Where
is the average velocity and
is the time taken
So

=> 
Answer:
Term 1 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (317 × 10⁻⁵)
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Explanation:
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (σᵥ /V)² + (2 σᵢ/ɪ)² + (2 σʀ /R)² + (2 σᵣ /r)²
mean measurements
Voltage, V = (403 ± 1) V,
σᵥ = 1 V, V = 403 V
Current, I = (2.35 ± 0.01) A
σᵢ = 0.01 A, I = 2.35 A
Coils radius, R = (14.4 ± 0.3) cm
σʀ = 0.3 cm, R = 14.4 cm
Curvature of the electron trajectory, r = (7.1 ± 0.2) cm.
σᵣ = 0.2 cm, r = 7.1 cm
Term 1 = (σᵥ /V)² = (1/403)² = 0.0000061573 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (2 σᵢ/ɪ)² = (2×0.01/2.35)² = 0.000072431 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (2 σʀ /R)² = (2×0.3/14.4)² = 0.0017361111 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (2 σᵣ /r)² = (2×0.2/7.1)² = 0.0031739734 = (317 × 10⁻⁵)
The relative value of the e/m ratio is a sum of all the calculated terms.
(σ ₑ/ₘ) / (e/m)
= (0.616 + 7.24 + 174 + 317) × 10⁻⁵
= (498.856 × 10⁻⁵)
= (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Hope this Helps!!!