Answer : The vapor pressure (in atm) of a solution is, 0.679 atm
Explanation : Given,
Mass of
= 1.00 kg = 1000 g
Moles of
= 3.68 mole
Molar mass of
= 18 g/mole
Vapor pressure of water = 0.692 atm
First we have to calculate the moles of
.

Now we have to calculate the mole fraction of 

Now we have to partial pressure of solution.
According to the Raoult's law,

where,
= vapor pressure of solution
= vapor pressure of water = 0.692 atm
= mole fraction of water = 0.938



Therefore, the vapor pressure (in atm) of a solution is, 0.679 atm
Answer : Both solutions contain
molecules.
Explanation : The number of molecules of 0.5 M of sucrose is equal to the number of molecules in 0.5 M of glucose. Both solutions contain
molecules.
Avogadro's Number is
=
which represents particles per mole and particles may be typically molecules, atoms, ions, electrons, etc.
Here, only molarity values are given; where molarity is a measurement of concentration in terms of moles of the solute per liter of solvent.
Since each substance has the same concentration, 0.5 M, each will have the same number of molecules present per liter of solution.
Addition of molar mass for individual substance is not needed. As if both are considered in 1 Liter they would have same moles which is 0.5.
We can calculate the number of molecules for each;
Number of molecules =
;
∴ Number of molecules =
which will be = 
Thus, these solutions compare to each other in that they have not only the same concentration, but they will have the same number of solvated sugar molecules. But the mass of glucose dissolved will be less than the mass of sucrose.
FeSO₄*7H₂O(s) = FeSO₄(s) + 7H₂O(g)
M(FeSO₄*7H₂O)=278.0 g/mol
M(FeSO₄)=151.9 g/mol
m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)=m(FeSO₄)/M(FeSO₄)
m(FeSO₄)=M(FeSO₄)m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)
m(FeSO₄)=151.9*100.0/278.0=54.6 g
m(FeSO₄)=54.6 g
There is an exact value for the standard volume at standard conditions of 1 atm and 273 K. This standard volume for any ideal gas is 22.4 L/mol. Thus,
Moles SO₂ = 5.9 L * 1 mol/22.4 L = 0.263 mol
The molar mass for SO₂ is 64.066 g/mol. So, the mass is:
Mass = 0.263 mol * 64.066 g/mol = <em>16.87 g SO₂</em>
The greatest amount of energy released per gram of reactants occurs during a (1) redox reaction, although it should be noted that there are exceptions depending on environment.