Answer: 0.98m
Explanation:
P = -74 mm Hg = 9605 Pa = 9709N/m^2
= 9605 kg m/s^2/m^2
density of water: rho = 1 g/cc = 1 (10^-3 kg)/(10^-2 m)^-3 = 1000 kg/m^3
Pressure equation: P = rho g h
h = P/(rho g)
h = (9605 kg/m/s^2) / (1000 kg/m^3) / (9.8 m/s^2)
h = 0.98 m
0.98m is the maximum depth he could have been.
I could be wrong, but I'm pretty sure it's 144kg.
Answer:
Testing
Explanation:
Ancient Greek philosophers lived with the ideology to simply contemplate life. This means that their whole life revolved around thinking and questioning everything. This would include creative thinking, because they would sometimes come up with theories which require creativeness. They would often debate with their friends as to why their theory should be accepted or what their opinions were on the matter. More often than not, they argued a lot, and many philosophers went against some powerful people in the community and some were even sentenced to death.
The main process they didn't/couldn't do was the testing. They could never test certain theories because they did not have the means to.
A lady bug moves 10 cm forward and 5 cm backwards
so total distance moved by lady bug = 10 + 5 = 15 cm
total time taken by the lady bug
t = 20 s
so the average speed is given as



so its average speed is 0.75 cm/s
When plane is going towards Halifax the speed of wind is in the direction of fly
so overall the net speed of the plane will increase
while when he is on the way back the air is opposite to flight so net speed will decrease
now the total time of the journey is 13 hours
out of this 2 hours he spent in mathematics talk
so total time of the fly is 13 - 2 = 11 hours
now we have formula to find the time to travel to Halinex

time taken to reach back

now we have total time


here d= 3000 miles



solving above quadratic equation we will have

so speed of plane will be 550 mph