Answer:
The standard error is 0.02849
Step-by-step explanation:
<u>Explanation:</u>-
given data is 42% of primary case doctors think their patients receive un-necessary medical care.
That is The proportion 'p' = 42% = 0.42
Given sample size is n =300
The standard error of the sampling distribution of the sample proportion is


use calculator on simplification , we get
standard error = 0.02849
5 + 0.50p = 6.50
0.50p = 6.50 - 5
0.50p = 1.50
p = 1.50/0.50
p = 3 <=== the vehicle had 3 people in the vehicle
A) 15/4 = 4/4+4/4+4/4+3/4= 3 3/4
B)9/2= 2/2+2/2+2/2+2/2+1/2= 4 1/2
c = 26/12 = 12/12 + 12/12 + 2/12 = 2 2/12
d) 20/6 = 6/6 + 6/6 + 6/6 + 2/6 = 3 2/6
Answer:
$11.25 intrest
Step-by-step explanation:
the amount times the months divided by 12 times the percent gives you the intrest