Answer:
The required return on equity is 17%.
Explanation:
The required rate of return is the minimum return required by the investors to invest in a stock. The required rate of return is calculated under the CAPM approach based on the the stock's beta, the risk free rate and the market risk premium. The formula for the required rate of return is,
r = rRF + beta * rpM
r = 0.05 + 1.5 * 0.08
r = 0.17 or 17%
Answer:
11.41%
Explanation:
Unlevered beta for new division:
= Levered beta ÷ [1 + (1 - tax) × D/E]
= 1.6 ÷ [1 + (1 - 40%) × (40 ÷ 60)
]
= 1.14
Beta for Faris's new division:
= Unlevered beta × [(1 + (1 - tax) × D/E]
= 1.14 × [1 + (1 - 40%) × (70 ÷ 30)]
= 2.74
Using CAPM,
Cost of equity, re = Rf + (beta × MRP)
= 8% + (2.74 × 5%)
= 21.71%
WACC:
= (wd × rd) + (we × re
)
= (70% × 7%) + (30% × 21.71%
)
= 11.41%
Answer:
$166.8
Explanation:
Given that,
Units expected to produced = 400,000 units
Machine hours required = 1.2 each
Manufacturing overhead costs:
= Department 1 + Department 2
= $2,530,000 + $2,752,000
= $5,282,000
Total Machine hours:
= Department 1 + Department 2
= 30,000 MH + 8,000 MH
= 38,000 MH
Overhead cost per machine hour:
= Manufacturing overhead costs ÷ Total Machine hours
= $5,282,000 ÷ 38,000 MH
= $139 per MH
Overhead cost per unit:
= Overhead cost per machine hour × Machine hours required for each
= $139 per MH × 1.2
= $166.8
Answer:
Number of units which company plan to produce in February is 352000
Explanation:
We have given expected sales in January, February and march is 440000, 390000 and 380000 units respectively
And desired needing finished goods in inventory in January, February and march is 39000, 38000 and 40000 units respectively
We have to find the how many units company plans to producing for month February
Number of units which company plan to produce in February = 390000 - 38000 = 352000
Answer:
Total incremental net income = $28,000
Incremental per gallon increase in net income = $0.70 per unit
Explanation:
a. The preparation of incremental statement to find out the increase in net income
Total production $140,000
Less:
Incremental cost
Direct material $68,000
($1.70 × 40,000 gallons)
Direct labor $24,000
($0.60 × 40,000 gallons)
Variable manufacturing
overhead $20,000
($0.50 × 40,000 gallons)
Total incremental cost ($112,000)
Total incremental net income $28,000
b. Incremental per gallon increase in net income = Total incremental net income ÷ Total quantity
= $28,000 ÷ 40,000 gallons
= $0.70 per unit
Therefore the total incremental net income is $28,000 and incremental per gallon increase in net income is $0.70 per unit.