Answer:
The air pressure in the tank is 53.9 
Solution:
As per the question:
Discharge rate, Q = 20 litres/ sec = 
(Since, 1 litre =
)
Diameter of the bore, d = 6 cm = 0.06 m
Head loss due to friction, 
Height, 
Now,
The velocity in the bore is given by:


Now, using Bernoulli's eqn:
(1)
The velocity head is given by:

Now, by using energy conservation on the surface of water on the roof and that in the tank :




Answer:
Ps=19.62N
Explanation:
The detailed explanation of answer is given in attached files.
The magnitude of applied stress in the direction of 101 is 12.25 MPA and in the direction of 011, it is not defined.
Explanation:
Given:
tensile stress is applied parallel to the [100] direction
Shear stress is 0.5 MPA.
To calculate:
The magnitude of applied stress in the direction of [101] and [011].
Formula:
zcr=σ cosФ cosλ
Solution:
For in the direction of 101
cosλ = (1)(1)+(0)(0)+(0)(1)/√(1)(2)
cos λ = 1/√2
The magnitude of stress in the direction of 101 is 12.25 MPA
In the direction of 011
We have an angle between 100 and 011
cosλ = (1)(0)+(0)(-1)+(0)(1)/√(1)(2)
cosλ = 0
Therefore the magnitude of stress to cause a slip in the direction of 011 is not defined.
Answer:
Force on the prototype is 5000 N
Solution:
As per the question:
Depth of water, x = 2.0 m
Flow velocity, v' = 1.5 m/s
Width of the river, w = 20 m
Force on the bridge pier model, F' = 5 N
Pressure, Ratio = Ratio of scale length
Scale = 1:10
Now,

where
P' = pressure on model
P = pressure on prototype

where
F' = Force on model
F = Force on prototype
A' = Area of model
A = Area of prototype
Now:


F = 5000 N
Answer:
T_{f} = 90.07998 ° C
Explanation:
This is a calorimetry process where the heat given by the Te is absorbed by the air at room temperature (T₀ = 25ºC) with a specific heat of 1,009 J / kg ºC, we assume that the amount of Tea in the cup is V₀ = 100 ml. The bottle being thermally insulated does not intervene in the process
Qc = -Qb
M
(T₁ -
) = m
(T_{f}-T₀)
Where M is the mass of Tea that remains after taking out the cup, the density of Te is the density of water plus the solids dissolved in them, the approximate values are from 1020 to 1200 kg / m³, for this calculation we use 1100 kg / m³
ρ = m / V
V = 1000 -100 = 900 ml
V = 0.900 l (1 m3 / 1000 l) = 0.900 10⁻³ m³
V_air = 0.100 l = 0.1 10⁻³ m³
Tea Mass
M = ρ V_te
M = 1100 0.9 10⁻³
M = 0.990 kg
Air mass
m = ρ _air V_air
m = 1.225 0.1 10⁻³
m = 0.1225 10⁻³ kg
(m c_{e_air} + M c_{e_Te}) T_{f}. = M c_{e_Te} T1 - m c_{e_air} T₀
T_{f} = (M c_{e_Te} T₁ - m c_{e_air} T₀) / (m c_{e_air} + M c_{e_Te})
Let's calculate
T_{f} = (0.990 1100 90.08– 0.1225 10⁻³ 1.225 25) / (0.1225 10⁻³ 1.225 + 0.990 1100)
T_{f} = (98097.12 -3.75 10⁻³) / (0.15 10⁻³ +1089)
T_{f} = 98097.11 / 1089.0002
T_{f} = 90.07998 ° C
This temperature decrease is very small and cannot be measured