I know you're probably done with this by now, but the answer is *Lake-Effect Snow*
Answer:
d = 3.54 x 10⁴ Km
Explanation:
Given,
The distance between the two objects, r = 2.5 x 10⁴ Km
The gravitational force between them, F = 580 N
The gravitational force between the two objects is given by the formula
F = GMm/r² newton
When the gravitational force becomes half, then the distance between them becomes
Let us multiply the above equation by 1/2 on both sides
( 1/2) F = (1/2) GMm/r²
= GMm/2r²
= GMm/(√2r)²
Therefore, the distance becomes √2d, when the gravitational force between them becomes half
d = √2r = √2 x 2.5 x 10⁴ Km
= 3.54 x 10⁴ Km
Hence, the two objects should be kept at a distance, d = 3.54 x 10⁴ Km so that the gravitational force becomes half.
Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>
Answer:
a) a= 8.33 m/s², T = 12.495 N
, b) a = 2.45 m / s²
Explanation:
a) this is an exercise of Newton's second law. As the upper load is secured by a cable, it cannot be moved, so the lower load is determined by the maximum acceleration.
We apply Newton's second law to the lower charge
fr₁ + fr₂ = ma
The equation for the force of friction is
fr = μ N
Y Axis
N - W₁ –W₂ = 0
N = W₁ + W₂
N = (m₁ + m₂) g
Since the beams are the same, it has the same mass
N = 2 m g
We replace
μ₁ 2mg + μ₂ mg = m a
a = (2μ₁ + μ₂) g
a = (2 0.30 + 0.25) 9.8
a= 8.33 m/s²
Let's look for cable tension with beam 2
T = m₂ a
T = 1500 8.33
T = 12.495 N
b) For maximum deceleration the cable loses tension (T = 0 N), so as this beam has less friction is the one that will move first, we are assuming that the rope is horizontal
fr = m₂ a₂
N- w₂ = 0
N = W₂ = mg
μ₂ mg = m a₂
a = μ₂ g
a = 0.25 9.8
a = 2.45 m / s²
Answer:
275 kPa
Explanation:
mass of the gas=m=1.5 kg
initial volume if the gas=V₁=0.04 m³
initial pressure of the gas= P₁=550 kPa
as the condition is given final volume is double the initial volume
V₂=final volume
V₂=2 V₁
As the temperature is constant
T₁=T₂=T
=
putting the values in the equation.
=
P₂=
P₂=
P₂=275 kPa
So the final pressure of the gas is 275 kPa.