Answer:
23.1 N/C
Explanation:
OP = 3 m , OQ = 4 m

q = - 8 nC, Q = 75 nC
Electric field at P due to the charge Q is

Electric field at P due to the charge q is

According to the diagram, tanθ = 3/4
Resolve the components of E1 along x axis and along y axis.
So, Electric field along X axis, Ex = - E1 Cos θ
Ex = - 27 x 4 / 5 = - 21.6 N/C
Electric field along y axis, Ey = E1 Sinθ - E2
Ey = 27 x 3 /5 - 8 = 8.2 N/C
The resultant electric field at P is given by

Answer:
B. QC > 0; QH < 0
Explanation:
Given that there are two reservoir of energy.
Sign convention for heat and work :
1.If the heat is adding to the system then it is taken as positive and if heat is going out from the system then it is taken as negative.
2. If the work is done on the system then it is taken as negative and if the work is done by the system then it is taken as positive.
From hot reservoir heat is going out that is why it is taken as negative

From cold reservoir heat is coming inside the reservoir that is why it is taken as positive

That is why the answer will be
,
Answer:
C. At maximum displacement, its instantaneous acceleration is also at maximum.
Explanation:
Lets take
The general equation of the SHM
Displacement
x= A sinω t
velocity
V= Aω cosω t
Acceleration
a= -Aω² sinω t
Form the above we can say that displacement and the acceleration are in the same phase.
Therefore when displacement is maximum then acceleration also will be maximum.
Therefore the answer is C.
Answer:
e. Only the rocket's motion from the top of its flight path until just before landing is free-fall.
Explanation:
A free-fall is a fall just under force of gravity. The rocket;s upward motion is result of engine push - even if it was shut down - and rocket free of engine push effect when it reaches it's maximum height after shutting down of engine. Then rockets stops at it's maximum height for a moment and rtuens back as free fall with only force of gravitation pulling it back to ground with acceleration 'g'.
Answer:
The transverse displacement is
Explanation:
From the question we are told that
The generally equation for the mechanical wave is

The speed of the transverse wave is 
The amplitude of the transverse wave is 
The wavelength of the transverse wave is 
At t= 0.150s , x = 1.51 m
The angular frequency of the wave is mathematically represented as

Substituting values


The propagation constant k is mathematically represented as

Substituting values


Substituting values into the equation for mechanical waves
