Answer:
a) N = 9 Mg
, b)N_w = μ 9M
, c)
Explanation:
a) For this part we write the equations of trslacinal equilibrium
Axis y
N - Mg - 8M g = 0
N = 9 Mg
N = 9 11 9.8
N = 970.2 N
b) the force on the horizontal axis (x) som
fr -N_w = 0
fr = N_w
friction force is
fr = μ N
N_w = μ 9M
g
fr = 0.59 970.2
fr = N_w = 572,418 N
c) For this part we must use rotational equilibrium.
Στ = 0
We set a frame of reference at the bottom of the ladder and assume that the counterclockwise acceleration is positive
the weight of it is at its midpoint (L / 2)
- W L /2 cos 54 - 8M d_max cos 54+ NW L sin 54 = 0
8M d_max cos 54 = - W L / 2 cos 54 + NW L sin 54
d_max = L (-Mg 1/2 cos 54 + NW sin 54) / (8M cos 54)
d_max = L (-g / 16 + μ 9Mg / 8M tan 54)
d_max = L ( 9/8 μ g tan 54- g/16)
Answer:
The current in the coil is 60 Ampere.
Explanation:
Given:
Number of turns in the coil is N = 25
Dimension of the coil = 15cm X 12cm
magnitude of magnetic field = 0.20T
angle in the xy plane is θ = 0 degree
torque τ = 5.4 N-m
To find:
current in the coil is i = ?
Solution:
The torque acting on the coil is given by
=> 
Converting cm to m
12 cm = 0.12 m
15 cm = 0.15 m
The area of the coil is
A = 0.12 X 0.15
A = 
Substituting the values
=>
=>
=>
=>
=>
=>
=> i = 60 A
Explanation:
Eg = mgh
a. Eg = (2.00 kg) (9.8 m/s²) (12.0 m)
Eg = 235 J
b. Eg = (2.00 kg) (9.8 m/s²) (3.00 m)
Eg = 58.8 J
c. Eg = (2.00 kg) (9.8 m/s²) (4.50 m)
Eg = 88.2 J
d. When the coconut hits the bystander:
Ek = 235 J − 58.8 J = 176 J
When the coconut hits the ground:
Ek = 88.2 J − 0 J = 88.2 J
Ek is the greatest when the coconut hits the bystander.
Answer:
vB' = 0.075[m/s]
Explanation:
We can solve this problem using the principle of linear momentum conservation, which tells us that momentum is preserved before and after the collision.
Now we have to come up with an equation that involves both bodies, before and after the collision. To the left of the equal sign are taken the bodies before the collision and to the right after the collision.

where:
mA = 0.355 [kg]
vA = 0.095 [m/s] before the collision
mB = 0.710 [kg]
vB = 0.045 [m/s] before the collision
vA' = 0.035 [m/s] after the collision
vB' [m/s] after the collison.
The signs in the equation remain positive since before and after the collision, both bodies continue to move in the same direction.
![(0.355*0.095)+(0.710*0.045)=(0.355*0.035)+(0.710*v_{B'})\\v_{B'}=0.075[m/s]](https://tex.z-dn.net/?f=%280.355%2A0.095%29%2B%280.710%2A0.045%29%3D%280.355%2A0.035%29%2B%280.710%2Av_%7BB%27%7D%29%5C%5Cv_%7BB%27%7D%3D0.075%5Bm%2Fs%5D)