The frequency of the red light is 428 terahertz. To get the value of the red light's frequency, use the formula F = velocity/wavelength. The velocity of light is 3.00 x 10^8 m/s. For easier computation, convert 700.5 nanometers to meter. 1 nanometer is equal to 1 x 10^-9 meters. 700.5 nanometers is equal to 7.005 x 10^-7 meters. Divide the velocity 3.00 x 10^8m/s by wavelength 7.005 x 10^-7 meters. The result will be 4.28 x 10^14 Hertz or 428 terahertz.
Let
upthrust = T
weight = W = mg
Air resistance = F
When balloon is descending, air resistance acts upwards (positive)
By Newton's first law, the net force on the balloon is zero, or
T+F-W=0......................(1)
Let w=weight of material dumped so that balloon now travels upwards at constant speed.
Air resistance acts against motion, namely downwards.
The Newton's equation now reads
T-F-(W-w)=0................(2)
Subtract (2) from (1)
T+F-W - (T-F-(W-w)) = 0
Solve for w
w=2F, or
the WEIGHT of material to be released equals twice the resistance of air.
Answer: 0.98m
Explanation:
P = -74 mm Hg = 9605 Pa = 9709N/m^2
= 9605 kg m/s^2/m^2
density of water: rho = 1 g/cc = 1 (10^-3 kg)/(10^-2 m)^-3 = 1000 kg/m^3
Pressure equation: P = rho g h
h = P/(rho g)
h = (9605 kg/m/s^2) / (1000 kg/m^3) / (9.8 m/s^2)
h = 0.98 m
0.98m is the maximum depth he could have been.
Answer:
The centripetal force acting on the skater is <u>48.32 N.</u>
Explanation:
Given:
Radius of circular track is, 
Tangential speed of the skater is, 
Mass of the skater is, 
We are asked to find the centripetal force acting on the skater.
We know that, when an object is under circular motion, the force acting on the object is directly proportional to the mass and square of tangential speed and inversely proportional to the radius of the circular path. This force is called centripetal force.
Centripetal force acting on the skater is given as:

Now, plug in the given values of the known quantities and solve for centripetal force,
. This gives,

Therefore, the centripetal force acting on the skater is 48.32 N.
Answer
To understand this concept it is necessary to understand Newton's Second Law
According to Newtons Second law applied force is equal to rate of change of momentum of a body.
Mathematically,

here,
is rate of change of momentum with respect to time
It means If two eggs fall from same height,one on softer surface and other on hard surface that time the momentum of both eggs will remain equal at both the surfaces. But, impact time will be different. On hard surface egg will stop almost instantly so impact time will be small and hence the force on egg will be large therefore the egg will breakup.
On the other hand on the soft surface like a cotton, egg will not stop instantly but it will slow down for a few seconds and then stop due to which the time of impact will increase. Therefore the force on egg will be less and it won't break up.