Percent of red lights last between 2.5 and 3.5 minutes is 95.44% .
<u>Step-by-step explanation:</u>
Step 1: Sketch the curve.
The probability that 2.5<X<3.5 is equal to the blue area under the curve.
Step 2:
Since μ=3 and σ=0.25 we have:
P ( 2.5 < X < 3.5 ) =P ( 2.5−3 < X−μ < 3.5−3 )
⇒ P ( (2.5−3)/0.25 < (X−μ)/σ < (3.5−3)/0.25)
Since, Z = (x−μ)/σ , (2.5−3)/0.25 = −2 and (3.5−3)/0.25 = 2 we have:
P ( 2.5<X<3.5 )=P ( −2<Z<2 )
Step 3: Use the standard normal table to conclude that:
P ( −2<Z<2 )=0.9544
Percent of red lights last between 2.5 and 3.5 minutes is
% .
A randomly selected car with no 4 wheel drive....so there are 40 cars with no 4 wheel drive
cars with 3rd row seats...that do not have 4 wheel drive...there are 12
so the probability is : 12/40 = 0.3 <==
Answer:
Option 4 is correct.
The equation
is equivalent to 
Step-by-step explanation:'
Given equation: 
First group the terms with x and those with y;

Next, we complete the squares.
We can do this by adding a third term such that the x terms and the y terms are perfect squares.
For this we must either add the same value on the other side of the equation or subtract the same value on the same side so that the equality is maintained.
⇒
or



Add 360 on both sides we get;

Simplify:

Therefore, the given equation is equivalent to 
Answer:
4
Step-by-step explanation:
the answer is 4 so d on edge .
Given a data set consisting of 33 unique whole number observations, its five-number summary is: [19,32,47,61,77] how many observations are strictly less than 32?
Solution: The five number summary denotes:
Minimum = 19
First Quartile = 32
Median = 47
Third Quartile = 61
Maximum = 77
Since there are an odd number of observations (33) in the data set, the First Quartile (32) must be at the (33+1)/4 = 8.5th position, meaning there are 7 numbers less than 32.
Therefore, there are 7 observations that are strictly less than 32