answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Musya8 [376]
2 years ago
12

Jade has $451.89 in her checking account. After 3 checks, each for the same amount, are deducted from her account, she has $358.

92 left in her account.
Assume she makes no other withdrawals or deposits. Which equations represent c, the amount of one check, in dollars? Select three options.
451.89 minus c = 358.92
451.89 minus 3 c = 358.92
358.92 + 3 c = 451.89
358.92 + c + c + c = 451.89
c = 3 (451.89 minus 358.92)
Mathematics
2 answers:
Archy [21]2 years ago
7 0

for ed, it should be:

B

C

D

if not, then idk what happened

steposvetlana [31]2 years ago
4 0

Answer:

3rd, 4th, and 5th options.

Step-by-step explanation:

The way this was formatted was a little weird, but the 3rd, 4th, and 5th options are correct I think.

If there was 358.92 left, it has to be divided 3 ways (after subtracting 451.89 - 358.92). So that means that 3c or c+c+c could be correct, as well as using dis. property to switch around the last one I guess.

if this helped, brainliest is appreciated.

You might be interested in
Chris wonders whether the planes that fly over his house follow any sort of pattern. For two months, he
KatRina [158]

Answer:

Kindly check explanation

Step-by-step explanation:

From the relative frequency below:

For NORTH - SOUTH:

Monday - Thursday = 115 ; has a relative frequency of 75.16%,

Hence, we can obtain the row total since it amounts to 100% thus;

75.16% of row total = 115

0.7516× row total = 115

Row total = 115 / 0.7516 = 153.00

Hence, Friday - sunday:

Row total - (Monday-Thursday)

153 - 115 = 38

FOR EAST - WEST:

Monday - Thursday = 21 ; has a relative frequency of 25.30%,

Hence, we can obtain the row total since it amounts to 100% thus;

25.30% of row total = 21

0. 253 × row total = 21

Row total = 21 / 0.253 = 83.00

Hence, Friday - sunday:

Row total - (Monday-Thursday)

83 - 21 = 62

x = (38 / 100) × 100%

x = 0.38 × 100%

x = 38.00 %

5 0
2 years ago
Ivan and Tanya share £150 in the ratio 4:1 how much more Ivan has then tanya
Alexeev081 [22]

Hey!

--------------------------------------------------------

Solution:

Ratio is 4/1

Add.

4 + 1 = 5

Divide.

150 / 5 = 30

Multiply for Ivan.

30 x 4 = 120

30 x 1 = 30

Check.

120 + 30 = 150

Subtract.

120 - 30 = 90

--------------------------------------------------------

Answer:

Ivan has £90 more than Tanya has!

--------------------------------------------------------

Hope This Helped! Good Luck!

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
In your internship with Lewis, Lee, & Taylor Inc. you have been asked to forecast the firm's additional funds needed (AFN) f
Allushta [10]

Answer:

Option B. -$22,000

Step-by-step explanation:

Last year data :

Sales = $200,000

Profit margin = 20%

Total assets = $120,000

Accounts payable = $50,000

Accruals = $20,000

Sales growth rate = 40%

Calculate total increase in total assets :

Increase in total assets = Total assets × Growth rate

                                       = 120,000  × 40%

                                       = $48,000

Calculate increase in spontaneous liabilities :

Increase in spontaneous liabilities = (50,000 + 20,000)  ×  40%

                                                         = $28,000

Calculate increase in retained dividend :

calculate the increase sales :

        increased sales = 200,000 × (1 + 0.40)

                                   = 280,000

calculate profit margin for next year on increase sales :

      Profit margin on increased sales = 280,000 × 20%

                                                             = $56,000

Calculate retained earning :

       Retained earning = profit - payout of profit

                                     = 56,000 - ( 56,000 × 25% )

                                     = 56,000 - 14,000

                                     = $42,000

Calculate AFN :

AFN = Increase in assets - Increase in liabilities - increase in retained earning

       = 48,000 - 28,000 - 42,000

       = -$22,000

Option B. is the answer.

6 0
2 years ago
Which is the largest: 27/30, 28/32, 38/40, 36/39, 75/85
sleet_krkn [62]
I believe the answer is 27/30
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense
Drupady [299]
If you are trying to create a garden of potted plants, you would find out how much soil each pot needs/holds and multiply that by how many pots you plan to use. then you would go to the store for potting soil, which let’s say came in smaller packs and you need to purchase multiple. use multiplication estimation to estimate how many bags you’d need.
I know this is a dumb example...sorry this is one I remember from my fourth grade math teacher ahah
3 0
1 year ago
Other questions:
  • a farmers packs 46 apples into trays for market.Each tray holds 6 apples.how many apples are in partially filled tray
    5·1 answer
  • What is the value of y? 2y y+10 50 all in degrees and in different angles of a triangle
    5·2 answers
  • Parker is planning to build a playhouse for his sister.The scaled model below gives the reduced measures for width and height. H
    10·2 answers
  • ) What is the difference between a sequence and a series? A sequence is an ordered list of numbers whereas a series is an unorde
    14·1 answer
  • A land surveyor places two stakes 500 ft apart and creates a perpendicular to the line that connects these two stakes. He needs
    14·2 answers
  • Rearrange x=3g+2 to make g the subject
    6·2 answers
  • Colin spends 1/3 of his wages on rent and 1/4 on food. If he makes £636 per week, how much money does he have left?
    6·2 answers
  • The function below represents the interest Kristina earns on an investment. Identify the term that represents the amount of mone
    7·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • Which of the following completes the proof?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!