Answer:
T = 273 + (-50) = 273 – 50 = 223 K
R = 188.82 J / kg K for CO2
Density (Martian Atmosphere) = P / RT = 900 / 188.92 x 223 = 900 / 42129.16 = 0.0213 kg / 
T = 273 +18 = 291 K, R = 287 J / kg k (for air) P = 101.6 k Pa = 101600 Pa
Density (Earth Atmosphere) = P / RT = 101600 / 287 x 291 = 1.216 kg /
Answer:
6.5 m/s^2
Explanation:
The net force acting on the yo-yo is
F_net = mg-T
ma=mg-T
now T= mg-ma
net torque acting on the yo-yo is
τ_net = Iα
I= moment of inertia (= 0.5 mr^2 )
α = angular acceleration
τ_net = 0.5mr^2(a/r)
Tr= 0.5mr^2(a/r)
(mg-ma)r=0.5mr^2(a/r)
a(1/2+1)=g
a= 2g/3
a= 2×9.8/3 = 6.5 m/s^2
Answer:

Explanation:
first write the newtons second law:
F
=δma
Applying bernoulli,s equation as follows:
∑
Where,
is the pressure change across the streamline and
is the fluid particle velocity
substitute
for {tex]γ[/tex] and
for 

integrating the above equation using limits 1 and 2.

there the bernoulli equation for this flow is 
note:
=density(ρ) in some parts and change(δ) in other parts of this equation. it just doesn't show up as that in formular
Answer: B. The gravitational field strength of Planet X is Wx/m.
Explanation:
Weight is a force, and as we know by the second Newton's law:
F = m*a
Force equals mass times acceleration.
Then if the weight is:
Wx, and the mass is m, we have the equation:
Wx = m*a
Where in this case, a is the gravitational field strength.
Then, isolating a in that equation we get:
Wx/m = a
Then the correct option is:
B. The gravitational field strength of Planet X is Wx/m.
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The strain experienced by the specimen is 0.00116 which is option A
Explanation:
The explanation is shown on the second uploaded image