Answer: The empirical formula of the compound is 
Explanation:
Empirical formula is defined formula which is simplest integer ratio of number of atoms of different elements present in the compound.
Percentage of iron in a compound = 36.76 %
Percentage of sulfur in a compound = 21.11 %
Percentage of oxygen in a compound = 42.13 %
Consider in 100 g of the compound:
Mass of iron in 100 g of compound = 36.76 g
Mass of iron in 100 g of compound = 21.11 g
Mass of iron in 100 g of compound = 42.13 g
Now calculate the number of moles each element:
Moles of iron=
Moles of sulfur=
Moles of oxygen=
Divide the moles of each element by the smallest number of moles to calculated the ratio of the elements to each other
For Iron element = 
For sulfur element =
For oxygen element = 
So, the empirical formula of the compound is 
Answer : Below are three ways described in brief for improving the quality of indigenous soap.
1) Add virgin coconut oil which serves as a softener and betel leaf extract. It is used to improve the quality of soap as an antimicrobial agent.
2) Add activated charcoal black granules or powder to the soap, it removes maximum dirt from the skin.
3) Adding a filler which will increase the shelf life of usage of the soap will also improve its quality.
Answer:
Sumulat lamang ng mga random na pangalan at sabihin ang "Appointment with (name)"
School Counselor ba ito?
FeSO₄*7H₂O(s) = FeSO₄(s) + 7H₂O(g)
M(FeSO₄*7H₂O)=278.0 g/mol
M(FeSO₄)=151.9 g/mol
m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)=m(FeSO₄)/M(FeSO₄)
m(FeSO₄)=M(FeSO₄)m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)
m(FeSO₄)=151.9*100.0/278.0=54.6 g
m(FeSO₄)=54.6 g