Answer:
0.019 moles of M2CO3
Explanation:
M2CO3(aq) + BaCl2 (aq) --> 2MCl (aq) + BaCO3(s)
From the equation above;
1 mol of M2CO3 reacts to produce 1 mol of BaCO3
Mass of BaCO3 formed = 3.7g
Molar mass of BaCO3 = 197.34g/mol
Number of moles = Mass / Molar mass = 3.7 / 197.34 = 0.0187 ≈ 0.019mol
Since 1 mol of M2CO3 reacts with 1 mol of BaCO3,
1 = 1
x = 0.019
x = 0.019 moles of M2CO3
Answer:
Almost all corn oil is expeller-pressed
Explanation:
then solvent-extracted using hexane or 2-methylpentane (isohexane). The solvent is evaporated from the corn oil, recovered, and re-used. After extraction, the corn oil is then refined by degumming and/or alkali treatment, both of which remove phosphatides.Oct 16, 2020
One mole any substance contains 6.022 ₓ 10²³ particles called Avogadro's Number.
The relation between moles and number of particles is given as,
# of particles = moles ₓ Avogadro's number
In our case the particles are formula units of MgCO₃. So, 1 mole of MgCO₃ contain 6.022 ₓ 10²³ formula units, then the number of formula units in 1.72 moles are calculated as,
# of formula units = 1.72 mol ₓ 6.022 ₓ 10²³ formula units / mol
# of formula units = 1.035 ₓ 10²⁴ Formula Units
The graph is not given in the question, so, the required graph is attached below:
Answer:
According to the graph, the relationship between the density of the sugar solution and the concentration of the sugar solution is directly proportional to each other as they both are increasing exponentially.
The graph shows that, the density of sugar solution will increase with the increase in concentration of sugar in the solution.
Answer:
The partial pressure of NO2 = 0.152 atm
Explanation:
Step 1: Data given
Pressure NO2 = 0.500 atm
Total pressure at equilibrium = 0.674 atm
Step 2: The balanced equation
2NO2(g) → 2NO(g) + O2(g)
Step 3: The initial pressure
pNO2 = 0.500 atm
pNO = 0 atm
p O2 = 0 atm
Step 4: Calculate pressure at the equilibrium
For 2 moles NO2 we'll have 2 moles NO and 1 mol O2
pNO2 = 0.500 - 2x atm
pNO =2x atm
pO2 = xatm
The total pressure = p(total) = p(NO2) + p(NO) + p(O2)
p(total) = (0.500 - 2x) + 2x + x= 0.674 atm
0.500 + x = 0.674 atm
x = 0.174 atm
This means the partial pressure of NO2 = 0.500 - 2*0.174 = 0.152 atm