Answer:
θ=108rad
t =10.29seconds
α=-8.17rad/s²
Explanation:
Given that
At t=0, Wo=24rad/sec
Constant angular acceleration =30rad/s²
At t=2, θ=432rad as it try to stop because the circuit break
Angular motion
W=Wo+αt
θ=Wot+1/2αt²
W²=Wo²+2αθ
We need to find θ between 0sec to 2sec when the wheel stop
a. θ=Wot+1/2αt²
θ=24×2+1/2×30×2²
θ=48+60
θ=108rad.
b. W=Wo+αt
W=24+30×2
W=84rad/s
This is the final angular velocity which is the initial angular velocity when the wheel starts to decelerate.
Wo=84rad/sec
W=0rad/s, because the wheel stop at θ=432rad
Using W²=Wo²+2αθ
0²=84²+2×α×432
-84²=864α
α=-8.17rad/s²
It is negative because it is decelerating
Now, time taken for the wheel to stop
W=Wo+αt
0=84-8.17t
-84=-8.17t
Then t =10.29seconds.
a. θ=108rad
b. t =10.29seconds
c. α=-8.17rad/s²
Answer : The process of changing a property of a wave to transmit information is called Modulation.
Explanation :
Modulation is the process of changing the property of wave to transmit information. This is done with the help of modulator.
In modulation, the message signal is superimposed on a high frequency signal. A sine wave ( usually high frequency ) is used as a high frequency carrier wave.
Modulation can be done in many ways like :
(1) Frequency modulation
(2) Amplitude modulation
(3) Pulse modulation
The force of F=10 N produces an extension of

on the string, so the spring constant is equal to

Then the string is stretched by

. The work done to stretch the string by this distance is equal to the variation of elastic potential energy of the string with respect to its equilibrium position:
Answer:
v₂ = 2.568 m/s
Explanation:
given,
mass of Corey = 95 Kg
reading of sale for first 3 s when elevator start to move = 850 N
scale reading for the next 3.0 s = 930 N
Gravitation force acting =
F = m g
F = 95 x 9.8
F = 931 N
using newtons second law, due to movement of elevator
F_{net} = m a
W - N = m a₁
931- 850 = 95 x a₁
a₁ = 0.852 m/s²
now,
velocity calculation
v₁ = a₁t
v₁ = 0.852 x 3 = 2.557 m/s
now, For second case
931 - 930 = 95 x a₂
a₂ = 0.011 m/s²
now, velocity after 4 s
v₂ = v₁ + a₂ t
v₂ = 2.557+ 0.011 x (4 - 3)
(4-3) because velocity after 3 second is calculate we need to calculate velocity after 4 s from beginning.
v₂ = 2.557 + 0.011
v₂ = 2.568 m/s
velocity of the elevator is equal to v₂ = 2.568 m/s