Answer:
Cu(OH)₂ will precipitate first, with [OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
Explanation:
The equilibriums that take place are:
Cu⁺² + 2OH⁻ ↔ Cu(OH)₂(s) ksp = 2.2x10⁻²⁰ = [Cu⁺²]*[OH⁻]²
Co⁺² + 2OH⁻ ↔ Co(OH)₂(s) ksp = 1.3x10⁻¹⁵ = [Co⁺²]*[OH⁻]²
Keep in mind that <em>the concentration of each ion is halved </em>because of the dilution when mixing the solutions.
For Cu⁺²:
2.2x10⁻²⁰ = [Cu⁺²]*[OH⁻]²
2.2x10⁻²⁰ = 0.25 M*[OH⁻]²
[OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
For Co⁺²:
1.3x10⁻¹⁵ = [Co⁺²]*[OH⁻]²
1.3x10⁻¹⁵ = 0.25 M*[OH⁻]²
[OH⁻] = 7.21x10⁻⁸ M
<u>Because Copper requires less concentration of OH⁻ than Cobalt</u>, Cu(OH)₂ will precipitate first, with [OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
Answer:
c) 22
Explanation:
Let's consider the following balanced equation.
N₂(g) + 3 H₂(g) ----> 2 NH₃(l)
According to the balanced equation, 34.0 g of NH₃ are produced by 1 mol of N₂. For 170 g of NH₃:

According to the balanced equation, 34.0 g of NH₃ are produced by 3 moles of H₂. For 170 g of NH₃:

The total gaseous moles before the reaction were 5.00 mol + 15.0 mol = 20.0 mol.
We can calculate the pressure (P) using the ideal gas equation.
P.V = n.R.T
where
V is the volume (50.0 L)
n is the number of moles (20.0 mol)
R is the ideal gas constant (0.08206atm.L/mol.K)
T is the absolute temperature (400.0 + 273.15 = 673.2K)

Answer : The molar concentration of ethanol in the undiluted cognac is 8.44 M
Explanation :
Using neutralization law,

where,
= molar concentration of undiluted cognac = ?
= molar concentration of diluted cognac = 0.0844 M
= volume of undiluted cognac = 5.00 mL = 0.005 L
= volume of diluted cognac = 0.500 L
Now put all the given values in the above law, we get molar concentration of ethanol in the undiluted cognac.


Therefore, the molar concentration of ethanol in the undiluted cognac is 8.44 M
Diluted by a factor of two means that we double the volume of the solution by adding an equal volume of the water.
if we diluted it by a factor of one so the new concentration = 0.1/2=0.05 M and diluted by a factor of two so, the new concentration will be 0.05/2 = 0.025 M
Boiling point is the temperature at which vapour pressure equals atmospheric pressure.
As, we move at higher altitudes, atmospheric pressure decreases. Hence, temperature to reach the boiling point will decrease.
Further, boiling point is higher for longer chain compounds. Hence,<span> octane (C8H18) and octanol (C8H17OH) will have higher boiling point as compared to hexane (C6H14). Further, intermolecular forces of interaction are more stronger in octanol, due to presence of OH group, as compared to octane.
Hence, boiling points will be in following order:
Octanol > Octane > Hexane
Thus, hexane will boil first, followed by octane and lastly octanol.</span>