1) 0.89% m/v = 0.89 grams of NaCl / 100 ml of solution
=> 8.9 grams of NaCl in 1000 ml of solution = 8.9 grams of NaCl in 1 liter of solution
2) Molarity = M = number of moles of solute / liters of solution
=> calculate the number of moles of 8.9 grams of NaCl
3) molar mass of NaCl = 23.0 g /mol + 35.5 g/mol = 58.5 g / mol
4) number of moles of NaCl = mass / molar mass = 8.9 g / 58.5 g / mol = 0.152 mol
5) M = 0.152 mol NaCl / 1 liter solution = 0.152 M
Answer: 0.152 M
Answer:
V₂ =31.8 mL
Explanation:
Given data:
Initial volume of gas = 45 mL
Initial temperature = 135°C (135+273 =408 K)
Final temperature = 15°C (15+273 =288 K)
Final volume of gas = ?
Solution:
The given problem will be solve through the Charles Law.
According to this law, The volume of given amount of a gas is directly proportional to its temperature at constant number of moles and pressure.
Mathematical expression:
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₁ = Initial volume
T₁ = Initial temperature
V₂ = Final volume
T₂ = Final temperature
Now we will put the values in formula.
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₂ = V₁T₂/T₁
V₂ = 45 mL × 288 K / 408 k
V₂ = 12960 mL.K / 408 K
V₂ =31.8 mL
Cr{3+} + 3 NaF → CrF3 +
3 Na{+} <span>
First calculate the total mols of NaF.
(0.063 L) x (1.50 mol/L NaF) = 0.0945 mol NaF total </span>
Using stoichiometric
ratio:
<span>0.0945 mol NaF * (1 mol Cr3+ / 3 mol NaF) * (51.9961 g Cr3+/mol) =
1.6379 g Cr3+</span>
<h3><u>Answer</u>;</h3>
Groups 14 and 15 each contain metals, nonmetals, and metalloids while Group 13 contains metals and a metalloid, and Group 16 contains metalloids and nonmetals.
<h3><u>Explanation;</u></h3>
- Groups 13–16 of the periodic table contain one or more metalloids, in addition to metals, nonmetals, or both.
- Unlike other groups of the periodic table, which contain elements in one class, groups 13–16 referred to as mixed groups contain elements in at least two different classes. In addition to metalloids, they also contain metals, nonmetals, or both.
- <em><u>Group 14 also known as the carbon group contains carbon which is a non metal, silicon and germanium which are metalloids and tin and lead which are metals.</u></em>
- <em><u>Group 15 also known as the Nitrogen group contains non metals such as oxygen, metalloid tellurium and a metal polonium.</u></em>
Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>