Answer:
T = 480.2N
Explanation:
In order to find the required force, you take into account that the sum of forces must be equal to zero if the object has a constant speed.
The forces on the boxes are:
(1)
T: tension of the rope
M: mass of the boxes 0= 49kg
g: gravitational acceleration = 9.8m/s^2
The pulley is frictionless, then, you can assume that the tension of the rope T, is equal to the force that the woman makes.
By using the equation (1) you obtain:

The woman needs to pull the rope at 480.2N
Answer:
The young tree, originally bent, has been brought into the vertical position by adjusting the three guy-wire tensions to AB = 7 lb, AC = 8 lb, and AD = 10 lb. Determine the force and moment reactions at the trunk base point O. Neglect the weight of the tree.
C and D are 3.1' from the y axis B and C are 5.4' away from the x axis and A has a height of 5.2'
Explanation:
See attached picture.
Answer:
6 s
Explanation:
given,
Sports car accelerate from 0 to 30 mph in 1.5 s
time taken to accelerate 0 to 60 mph = ?
The power of the engine is independent of velocity and neglecting friction
power =
P = constant
the kinetic energy for 60 mph larger than this of 30 mph
= 
= 
= 
= 4
gain in kinetic energy = P x t
time = 4 x 1.5
= 6 s
Find Displacement and Distance
displacement ...
north is 700+400+100 =1200m n
south=1200m
1200-1200=0
east is 300+300=600m
west is 600m
600-600=0
back at dtart. displ zero
distance is 700+ 300m + 400 m + 600m + 1200m + 300m + 100m = 3600m