Answer:
P(total) = 1110 mmHg
Explanation:
According to the Dalton law of partial pressure,
The pressure exerted by mixture of gases are equal to the sum of partial pressure of individual gases.
P(total) = P1 + P2 + P3+ .....+ Pn
Given data:
Sample A = 740 mmHg
Sample B = 740 mmHg
Sample C = 740 mmHg
Total pressure = ?
Solution:
<em>Sample A:</em>
P₁V₁ = P₂V₂
P₂ = P₁V₁ / V₂
P₂ = 740 mmHg × 2L/4L
P₂ = 370 mmHg
<em>Sample B:</em>
P₁V₁ = P₂V₂
P₂ = P₁V₁ / V₂
P₂ = 740 mmHg × 2L/4L
P₂ = 370 mmHg
<em>Sample C:</em>
P₁V₁ = P₂V₂
P₂ = P₁V₁ / V₂
P₂ = 740 mmHg × 2L/4L
P₂ = 370 mmHg
Total pressure:
P(total) = P1 + P2 + P3
P(total) = 370 mmHg + 370 mmHg+ 370 mmHg
P(total) = 1110 mmHg
Answer:
333.7 g.
Explanation:
- The depression in freezing point of water (ΔTf) due to adding a solute to it is given by: <em>ΔTf = Kf.m.</em>
Where, ΔTf is the depression in water freezing point (ΔTf = 20.0°C).
Kf is the molal freezing point depression constant of the solvent (Kf = 1.86 °C/m).
m is the molality of the solution.
<em>∴ m = ΔTf/Kf</em> = (20.0°C)/(1.86 °C/m) = <em>10.75 m.</em>
molaity (m) is the no. of moles of solute per kg of the solvent.
∵ m = (no. of moles of antifreeze C₂H₄(OH)₂)/(mass of water (kg))
∴ no. of moles of antifreeze C₂H₄(OH)₂ = (m)(mass of water (kg)) = (10.75 m)(0.5 kg) = 5.376 mol.
∵ no. of moles = mass/molar mass.
<em>∴ mass of antifreeze C₂H₄(OH)₂ = no. of moles x molar mass </em>= (5.376 mol)(62.07 g/mol) =<em> 333.7 g.</em>
c. A full s subshell is able to shield a newly filled p subshell from the nucleus, making the first electron in a p subshell easy to remove.
Explanation:
From the given options, a full s-sublevel is able to shield a newly filled p-subshell from the nucleus thereby making the first electron in a p-subshell easy to remove is correct.
What is ionization energy?
Ionization energy is a measure of the readiness of an atom to lose an electron.
First ionization energy is the energy required to remove the most loosely held electron in the gas phase.
The size of an atom/element depends on the number of electrons it contains. The more the electrons, the larger its size.
- The larger an atom becomes the lesser the ionization energy needed to remove the first electron from its outermost shell.
Electron - electron repulsion occurs when two electrons in the same sub-level repels one another.
Shielding effect is the ability of the inner electrons to protect the outer electrons from the pull of the nuclear charge.
In option C, a s-subshell has a greater shielding effect than the p,d and f sub-shell in that order.
A newly introduced electron in the p-sublevel will be loosely held and easier to remove.
Learn more:
First ionization energy brainly.com/question/2153804
#learnwithBrainly
Answer:
a. 0.73
Explanation:
Given data
- Change in the temperature (ΔT): 3.0°C
- Mass of the metal (m): 17.5 g
- Specific heat of the metal (c): ?
We can determine the specific heat of the metal using the following expression.
Q = c × m × ΔT
c = Q / m × ΔT
c = 38.5 J / 17.5 g × 3.0°C
c = 0.73 J/g.°C
Explanation:
a. 0.0093
Number of significant figures = 2
All zero’s preceding the first integers are never significant
b. 120.9
Number of significant figures = 4
All zero’s between integers are always significant.
c. 1,000
Number of significant figures = 1
All zeroes used solely for spacing the decimal point are not significant.
d. 1.008
Number of significant figures = 4
All zero’s between integers are always significant.
All zero’s after the decimal point are always significant.
e. 670
Number of significant figures = 2
All zeroes used solely for spacing the decimal point are not significant.
f. 0.184
Number of significant figures = 3
All zero’s after the decimal point are always significant.
g. 1.30
Number of significant figures = 3
All zero’s after the decimal point are always significant.