Molarity is expressed as
the number of moles of solute per volume of the solution. For example, we are
given a solution of 2M NaOH this describes a solution that has 2 moles of NaOH
per 1 L volume of the solution. We calculate as follows:
0.115 M = n mol KBr / .55 L solution
n = 0.06325 mol KBr
mass = 0.06325 mol KBr (119 g / mol) = 7.53 g KBr
Answer is: D. It is not sodium bicarbonate.
Balanced chemical reaction of heating sodium bicarbonate: 2NaHCO₃ → Na₂CO₃ + CO₂ + H₂O.
This is chemical change (chemical reaction), because new substances are formed (sodium carbonate, carbon(IV) oxide and water), the atoms are rearranged, so there is no sodium bicarbonate (NaHCO₃) in the test tube.
Answer:- 
Solution:- It is a volume unit conversion problem where we are asked to convert the volume from
to microliters.
We know that:
= 1 mL

and, 
Let's use these conversions factors for the desired conversion using dimensional as:

= 
So, the answer is
.
The element used in advertising signs is neon.