Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .
(a) 3.56 m/s
(b) 11 - 3.72a
(c) t = 5.9 s
(d) -11 m/s
For most of these problems, you're being asked the velocity of the rock as a function of t, while you've been given the position as a function of t. So first calculate the first derivative of the position function using the power rule.
y = 11t - 1.86t^2
y' = 11 - 3.72t
Now that you have the first derivative, it will give you the velocity as a function of t.
(a) Velocity after 2 seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72*2 = 11 - 7.44 = 3.56
So the velocity is 3.56 m/s
(b) Velocity after a seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72a
So the answer is 11 - 3.72a
(c) Use the quadratic formula to find the zeros for the position function y = 11t-1.86t^2. Roots are t = 0 and t = 5.913978495. The t = 0 is for the moment the rock was thrown, so the answer is t = 5.9 seconds.
(d) Plug in the value of t calculated for (c) into the velocity function, so:
y' = 11 - 3.72a
y' = 11 - 3.72*5.913978495
y' = 11 - 22
y' = -11
So the velocity is -11 m/s which makes sense since the total energy of the rock will remain constant, so it's coming down at the same speed as it was going up.
Answer:
a)
, b) 
Explanation:
a) The absolute pressure at a depth of 27.5 meters is:



b) The force exerted by the water is:



<span>A student hears a police siren.
The arithmetic of the Doppler Effect shows that if the distance between
the source and observer is changing, then the observer hears a different
frequency compared to the frequency actually radiating from the source.
Thus the first four choices would cause the student to hear a different
frequency:
-- if the student walked toward the police car
-- if the student walked away from the police car
-- if the police car moved toward the student
-- if the police car moved away from the student
The last two choices wouldn't affect the frequency heard by the student,
since the perceived frequency of a sound doesn't depend on its intensity.
-- if the intensity of the siren increased
-- if the intensity of the siren decreased.</span>
Answer:
option D.
Explanation:
The correct answer is option D.
When an object is in equilibrium torque calculated at any point will be equal to zero.
An object is said to be in equilibrium net moment acting on the body should be equal to zero.
If the net moment on the object is not equal to zero then the object will rotate it will not be stable.