Answer:
1) The magnetic field outside the loop is zero.
In region III the magnetic fields due to the two wire loops point in the opposite direction andhence cancel each other. Therefore the magnetic field is zero in region I, III and V
The diagram is attached
Say the initial point is (0,0)
The final point is
x = 200 + 135*cos(30) = 200 + 135*sqrt(3)/2 = 316.91 ft
y = 135*sin(30) = 135/2 = 67.5 ft
Resultant vector = (316.91, 67.5) - (0,0) = 316.91, 67.5) ft
Answer:
a) L = 0.75m f₁ = 113.33 Hz
, f₃ = 340 Hz, b) L=1.50m f₁ = 56.67 Hz
, f₃ = 170 Hz
Explanation:
This resonant system can be simulated by a system with a closed end, the tile wall and an open end where it is being sung
In this configuration we have a node at the closed end and a belly at the open end whereby the wavelength
With 1 node λ₁ = 4 L
With 2 nodes λ₂ = 4L / 3
With 3 nodes λ₃ = 4L / 5
The general term would be λ_n= 4L / n n = 1, 3, 5, ((2n + 1)
The speed of sound is
v = λ f
f = v / λ
f = v n / 4L
Let's consider each length independently
L = 0.75 m
f₁ = 340 1/4 0.75 = 113.33 n
f₁ = 113.33 Hz
f₃ = 113.33 3
f₃ = 340 Hz
L = 1.5 m
f₁ = 340 n / 4 1.5 = 56.67 n
f₁ = 56.67 Hz
f₃ = 56.67 3
f₃ = 170 Hz
Answer:
x = v₀ cos θ t
, y = y₀ + v₀ sin θ t - ½ g t2
Explanation:
This is a projectile launch exercise, in this case we will write the equations for the x and y axes
Let's use trigonometry to find the components of the initial velocity
sin θ =
/ v₀
cos θ = v₀ₓ / v₀
v_{y} = v_{oy} sin θ
v₀ₓ = vo cos θ
now let's write the equations of motion
X axis
x = v₀ₓ t
x = v₀ cos θ t
vₓ = v₀ cos θ
Y axis
y = y₀ +
t - ½ g t2
y = y₀ + v₀ sin θ t - ½ g t2
v_{y} = v₀ - g t
v_{y} = v₀ sin θ - gt
= v_{oy}^2 sin² θ - 2 g y
As we can see the fundamental change is that between the horizontal launch and the inclined launch, the velocity has components
Answer: 
Explanation:
According to the described situation we have the following data:
Horizontal distance between lily pads: 
Ferdinand's initial velocity: 
Time it takes a jump: 
We need to find the angle
at which Ferdinand jumps.
In order to do this, we first have to find the <u>horizontal component (or x-component)</u> of this initial velocity. Since we are dealing with parabolic movement, where velocity has x-component and y-component, and in this case we will choose the x-component to find the angle:
(1)
(2)
(3)
On the other hand, the x-component of the velocity is expressed as:
(4)
Substituting (3) in (4):
(5)
Clearing
:

This is the angle at which Ferdinand the frog jumps between lily pads