Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
Answer: The answer is 68142.4 Pa
Explanation:
Given that the initial properties of the cylindrical tank are :
Volume V1= 0.750m3
Temperature T1= 27C
Pressure P1 =7.5*10^3 Pa= 7500Pa
Final properties of the tank after decrease in volume and increase in temperature :
Volume V2 =0.480m3
Temperature T2 = 157C
Pressure P2 =?
Applying the gas law equation (Charles and Boyle's laws combined)
P1V1/T1 = P2V2/T2
(7500 * 0.750)/27 =( P2 * 0.480)/157
P2 =(7500 * 0.750* 157) / (0.480 *27)
P2 = 883125/12.96
P2 = 68142.4Pa
Therefore the pressure of the cylindrical tank after decrease in volume and increase in temperature is 68142.4Pa
Answer:
+5
Explanation:
it hs 5 more protons thant electrons, so it has a positive charge of 5
42,256 = 2,000
42,256 = 200
together they'd be 2,200 (if that's what you needed as well)
Usually concentrations are expressed as molarity, or moles of solute per liter solution. First, convert the mass of bromide ion to moles. The molar mass of bromine is 79.904 g/mol.
Moles of bromine = 65 mg * 1 g/1000 mg * 1 mol/79.904 g = 8.135×10⁻⁴ moles
Next, convert the mass of seawater to volume using the density.
Volume of seawater = 1 kg * 1 m³/ 1,025 kg * 1000 L/1 m³ = 0.976 L
Thus,
Molarity = 8.135×10⁻⁴ moles/0.976 L = 8.335×10⁻⁴ M