Fnety = (FT)(sin 32°) – Fg
Or the answer B, I checked it.
Let us assume the upstream rowing rate of Alicia = x
Let us assume the downstream rowing rate of Alicia = y
We already know that
Travelling time = Distance traveled/rowing rate
Then
6/(x + 3) = 4/x
6x = 4x + 12
6x - 4x = 12
2x = 12
x = 6
Then
Rowing rate of Alicia going upstream = 6 miles per hour
Rowing rate of Alicia going downstream = 9 miles per hour.
<span>(a) 0.0676 l
(b) 67.6 cc
So we've been told that 5.00 L of blood flows through the heart every minute and that the heart beats 74.0 times per minute. So that means that for every beat of the heart, 5.00 L / 74.0 = 0.067567568 L of blood flows through the heart. Rounding to 3 significant figures gives 0.0676 l. Converting from liters to cubic centimeters simply require a multiplication by 1000, so we have 67.6 cc of blood pumped per beat.</span>
Given:
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
To find:
Time required by ball to reach the receiver = ?
Formula used:
speed = 
Solution:
The speed of the ball is given by,
speed = 
Thus,
Time = 
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
Time = 4.12 second
Hence, ball reaches the receiver in 4.12 second.
Answer:
The object has 2 meter length. This means the length is any quantity with a dimension distance. The definition of the length is how long something is or amount of space. In the given data it is stated that, the object is something that has a length of 2 meter.
<em>Let's take examples to understand. </em>
For example a thread or a table is an object which has a total length of 2 meters.
Another example is something we are measuring it gives us a result of 2 meters of length by using a meter scale or meter tape.
Length is a measure of distance and it is a fundamental quantity. Meter is a international system of units (SI units).