Answer with Explanation:
Amazon is fastest growing company in the world which has crossed 2 billion customer visits. It has also increased the worth of the company to $1.14 trillions. The supply chain management is where the strengths of the company lies and nobody can match the pricing strategy, quality management and other significant factors that are included in the supply chain management to ensure that the customer is having what they are paying for.
Supply chain management process includes the key partners which includes their suppliers, partners, clients and customers as well who play important roles in the supply chain process by coordinating, integrating systems with each other and are involved in the transaction-al process.
The customers are the one who interact fewer than partners, suppliers, clients, etc because all they do is order a particular product. This is the first interaction of the customer with Amazon and the last interaction is when the customer received the order. So this means they are less interacting party in this process.
Suppliers are continuously contacted and informed about the pricing, supply chain issues, etc so that the company is able to deliver its customers what they are desiring. Supply chain partners also in the process of interacting with Amazon as they have to move products from supplier to the customer. These partners are highly interacted, possess integrating systems and of transaction-al importance to the company.
Answer:
$3,115,770
Explanation:
Given:
Current ratio = 3.60
Current liabilities = $401, 000
Quick ratio = 1.50
Inventory turnover = 3.70
Current ratio is calculated by dividing your current assets by your current liabilities.


Current Assets = 3.60 × 401,000
= $1,443,600


1.50 × 401,000 = 1,443,600 - Inventory
601,500 = 1,443,600 - Inventory
Inventory = 1,443,600 - 601,500
= $842,100


Cost of Goods Sold = 3.70 × 842,100
= $3,115,770
Answer:
Uptown industries have to deposit today $4,145.
Explanation:
To find the final capital at the end of the third year, we use the compound interest formula:
Final Capital (FC)= Initial Capital (IC)*[(1+interest(i))]^(number of periods(n))
FC=$3000*[1+2.75%]^(12)
FC= $4,145.35
Then, Uptown industries have to deposit today $4,145.
Answer:
8 million
Explanation:
I solved the question a short while ago
Module 4
Fundamentals of Finance
Answer:
$ 3,115,000
Explanation:
Calculation for Kew Company’s cash receipts from sales in 2017
Beginning accounts receivable balance $ 400,000
Add Total credit sales $ 3,000,000
Total accounts receivable $ 3,400,000
Less: Ending accounts receivable balance $ 485,000
Cash received from receivables $ 2,915,000
Add Cash sales 200,000
Cash receipts from sales $ 3,115,000
Therefore Kew Company’s cash receipts from sales in 2017 will be $ 3,115,000