Answer:
- Allergic Reactions
- Life Threatinging Events
Explanation:
Sources of biological hazards may include bacteria, viruses, insects, plants, birds, animals, and humans. These sources can cause a variety of health effects ranging from skin irritation and allergies to infections (e.g., tuberculosis, AIDS), cancer and so on.
Answer:
The mass composition of ∝ ferrite is 88.94%.
The mass composition of cementite is 11.05%.
Explanation:
Given that
T=726 °C
We have to find the mass fractions of ferrite nad cementite in pearlite.
Lets take data from ideal Iron -carbon diagram at 726 °C
Composition of ∝ ferrite=0.022 5
Composition of pearlite =0.76 %
Composition of cementite =7.6%
We know that if we want to find the mass fraction the we use Lever rule .So now by using lever rule

So the mass composition of ∝ ferrite is 88.94%.

So the mass composition of cementite is 11.05%.
Answer: the total amount of energy transferred by work into the heat pump over the 14-day period is 5.8GJ
Explanation: since the meter reading for the 14 days period is 1620kW.h
Electrical power Ep is
Ep = 1620*10^3W.h
In 14 days there are 14*24 hrs = 336hrs
Ep = (1620*10^3)/336 = 4821.42W
This means 4821.42J of work is done per sec. Therefore for 14 days we have,
3600*24*14*4821.42J of enegy
= 5831989632J = 5.8GJ
Answer 2 = the amount of energy that the heat pump receives by heat transfer from the well water over the 14-day period is 41.2GJ
Explanation: rate of energy transfer as heat to building is 1.4*10^5 kJ/hr
That is 1.4*10^8 J/hr
In 14 days it becomes
24*14*1.4*10^8 = 47GJ
Energy received from well by heat pump =
Energy transfered - energy received
= 47 - 5.8 =41.2GJ
Answer 3. the heat pump’s coefficient of performance is 0.12
Explanation: COP = energy obtained/ work done
COP = 5.8/47 = 0.12
Answer:
(d) None. No provisions exist.
Explanation:
B&P Code § 6738 prohibits a non-licensed person from being the sole proprietor of an engineering business. The non-licensed can be a partner in an engineering business that offers civil, electrical, or mechanical services. It is mandatory that at least one licensed engineer must be a co-owner of the business.
Answer:
Explanation:
Fw= y looking symbol sea water (2010.62-168171.2727/h+32.935)ft^3