Answer:
The answer to your question is C₃H₆O
Explanation:
Data
mass of sample = 23.2 g
mass of carbon dioxide = 52.8 g
mass of water = 21.6 g
empirical formula = ?
Process
1.- Calculate the mass and moles of carbon
44 g of CO₂ --------------- 12 g of C
52.8 g --------------- x
x = (52.8 x 12)/44
x = 633.6/44
x = 14.4 g of C
12 g of C ------------------ 1 mol
14.4 g of C --------------- x
x = (14.4 x 1)/(12)
x = 1.2 moles of C
2.- Calculate the grams and moles of Hydrogen
18 g of H₂O --------------- 2 g of H
21.6 g of H₂O ------------- x
x = (21.6 x 2) / 18
x = 2.4 g of H
1 g of H -------------------- 1 mol of H
2.4 g of H ----------------- x
x = (2.4 x 1)/1
x = 2.4 moles of H
3.- Calculate the grams and moles of Oxygen
Mass of Oxygen = 23.2 - 14.4 - 2.4
= 6.4 g
16 g of O ---------------- 1 mol
6.4 g of O -------------- x
x = (6.4 x 1)/16
x = 0.4 moles of Oxygen
4.- Divide by the lowest number of moles
Carbon = 1.2 / 0.4 = 3
Hydrogen = 2.4/ 0.4 = 6
Oxygen = 0.4 / 0.4 = 1
5.- Write the empirical formula
C₃H₆O
Answer:
Molarity for the sulfuric acid is 0.622 M
Explanation:
When we neutralize an acid with a base, molarity of both . both volume are the same. The formula is:
M acid . volume of acid = M base . volume of base
M acid = unknown
Volume of acid = 17 mL
Volume of base = 45 mL
M base = 0.235 M
Therefore, we replace: M acid . 17 mL = 0.235 M . 45 mL
M acid = (0.235 M . 45 mL) / 17 mL
M acid = 0.622 M
Answer: 0.036 J/g°C
Explanation:
The quantity of heat energy (Q) required to raise the temperature of a substance depends on its Mass (M), specific heat capacity (C) and change in temperature (Φ)
Thus, Q = MCΦ
Given that,
Q = 3.42 Kilojoules
[Convert 3.42 kilojoules to joules
If 1 kilojoule = 1000 joules
3.42 kilojoules = 3.42 x 1000 = 3420J]
Mass = 2.508Kg
[Convert 2.508 kg to grams
If 1 kg = 1000 grams
2.508kg = 2.508 x 1000 = 2508g]
C = ? (let unknown value be Z)
Φ = (Final temperature - Initial temperature)
= 42.061°C - 4.051°C
= 38.01°C
Apply the formula, Q = MCΦ
3420J = 2508g x Z x 38.01°C
3420J = 95329.08g•°C x Z
Z = (3420J / 95329.08g•°C)
Z = 0.03588 J/g°C
Round the value of Z to the nearest thousandth, hence Z = 0.036 J/g°C
Thus, the specific heat of the substance is 0.036 J/g°C
Answer:
four (4)
Explanation:
Naphthalein is an organic compound with formula C
10H
8. It is the simplest polycyclic aromatic hydrocarbon, and is a white crystalline solid with a characteristic odor that is detectable at concentrations as low as 0.08 ppm by mass. As an aromatic hydrocarbon, naphthalene's structure consists of a fused pair of benzene rings. It is best known as the main ingredient of traditional mothballs.
The molecule is planar, like benzene. Unlike benzene, the carbon–carbon bonds in naphthalene are not of the same length. The bonds C1−C2, C3−C4, C5−C6 and C7−C8 are about 1.37 Å (137 pm) in length, whereas the other carbon–carbon bonds are about 1.42 Å (142 pm) long. This difference, established by X-ray diffraction is consistent with the valence bond model in naphthalene and in particular, with the theorem of cross-conjugation. This theorem would describe naphthalene as an aromatic benzene unit bonded to a diene but not extensively conjugated to it (at least in the ground state), which is consistent with two of its three resonance structures.
Because of this resonance, the molecule has bilateral symmetry across the plane of the shared carbon pair, as well as across the plane that bisects bonds C2-C3 and C6-C7, and across the plane of the carbon atoms. Thus there are two sets of equivalent hydrogen atoms: the alpha positions, numbered 1, 4, 5, and 8, and the beta positions, 2, 3, 6, and 7. Two isomers are then possible for mono-substituted naphthalenes, corresponding to substitution at an alpha or beta position. Bicyclo[6.2.0]decapentaene is a structural isomer with a fused 4–8 ring system.
Therefore four (4) double bonds will be added to give each carbon atom an octet structure.