Answer:
Her brother catch her at 11 am + 4hour = 15 p.m
Step-by-step explanation:
Given as ;
Speed of Ariel = 45 mph
She left home at 9 a.m
Her brother speed = 60 mph
Her brother left home at 11 a.m
Now from question So As Ariel speed is 45 mph so, after two hours pass , she ahead 90 m .
As her brother travel as 60 mph ,so he travel at ( 60 - 45 )= 15 mph faster
So, with this speed her brother will catch up her at
= after 4 hour .
Hence her brother catch her at 11 am + 4hour = 15 p.m Answer
Answer:
Step-by-step explanation:
x = number of rows
780=x(x+4)


there are 26 rows and 30 students in each row 26*30=780
Answer:
The size of Isabella's pool is 220 liters.
Step-by-step explanation:
Let the size of Isabella's pool be
liters,
be the rate of fill,
be the time of fill and
be the volume of water filled in the pool.
As the rate of fill is constant,
Therefore, volume of water filled in the pool can be given as,

Volume of water left is given as 
From the table,
Volume of water left after
minutes is 184 liters.
So,
-------- 1
Volume of water left after
minutes is 4 liters.
So,
------------2
Multiply equation 1 by 6 and equation 2 by -1, we get

Now, we add the above equations, we get

Therefore, the size of Isabella's pool is 220 liters.
Answer:
Widow's Share = Rs 500.05
Son's share = Rs 1400.14
Step-by-step explanation:
Property = 4000.40
Widow get share = 0.125
So, Share of Widow = 0.125 * 4000.40
Widow's Share = Rs 500.05
Remaining Property = 4000.40 - 500.05
Remaining Property = 3500.35
Son's share = 0.4 * 3500.35
Son's share = Rs 1400.14
Now, there are many types of solids. Hypothesis can be stated as there is a significant discrepancy between solid one from the other sold. Moreover, if the results seems to support the hypothesis then it is somehow reliable and accurate.Thank you for your question. Please don't hesitate to ask in Brainly your queries.