Answer:
The angle of rotation is 2.11 °
Step-by-step explanation:
Given as :
The radius of the round path = r = 18 feet
The length of the distance cover by wheel = l = 38 feet
Let The angle of rotation = Ф
Now, According to question
∵ length of the arc of a circle subtending an angle at center = Ф
So,
length of the distance cover by wheel = π × radius × 
Since 180° = π radian
And π = 3.14
So, length of the distance cover by wheel = 180 °× radius × 
i.e l = r × Ф
Or, Ф = 
Or, Ф = 
Or, Ф = 2.11 °
So, The angle of rotation = Ф = 2.11 °
Hence, The angle of rotation is 2.11 ° Answer
What ever number A is, it is going to be less than whatever number B is.
Answer:
8 teams
5 girls and 4 boys
Step-by-step explanation:
To determine how many teams we can have , we need to determine the greatest common factor.
girls:40 = 5*8
boys:32 = 4*8
The greatest common factor is 8
So we will have 8 teams
There will be 5 girls and 4 boys on each team
Answer:
$1582
Step-by-step explanation:
cost of each kg 904/8=113
cost of 14 kg 113x14=1582
the cost of 14 kg of butter is $1582
Answer:
Mass of gold bar = 13.896 kg
Step-by-step explanation:
Volume of gold bar = Area of trapezium x Length of bar
Length of bar = 16 cm
Area of trapezium = 2 x Area of triangle + Area of rectangle
Area of triangle = 0.5 x 5 x 3 = 7.5 cm²
2 x Area of triangle = 2 x 7.5 = 15 cm²
Area of rectangle = 6 x 5 = 30 cm²
Area of trapezium = 15 + 30 = 45 cm²
Volume of gold bar = 45 x 16 = 720 cm³
Density of gold = 19.3 g/cm³
Mass of gold bar = 720 x 19.3 = 13896 g = 13.896 kg
Mass of gold bar = 13.896 kg