Answer:

Explanation:
Missing question:
What is the object's acceleration?
Solution:
The acceleration of an object is given by

where
v is the final velocity
u is the initial velocity
t is the time taken for the change in velocity
For the object in this problem,
u = +25 m/s
v = +15 m/s
t = 2.0 s
Substituting,

And the acceleration is negative because its direction is opposite to that of the velocity.
Answer:
The expression of gravitational field due to mass
at a distance 
Explanation:
We have given mass is 
Distance of the point where we have to find the gravitational field is 
Gravitational constant G
We have to find the gravitational filed
Gravitational field is given by 
This will be the expression of gravitational field due to mass
at a distance 
Answer:
223 degree
Explanation:
We are given that
Magnitude of resultant vector= 8 units
Resultant vector makes an angle with positive -x in counter clockwise direction

We have to find the magnitude and angle of the equilibrium vector.
We know that equilibrium vector is equal in magnitude and in opposite direction to the given vector.
Therefore, magnitude of equilibrium vector=8 units
x-component of a vector=
Where v=Magnitude of vector
Using the formula
x-component of resultant vector=
y-component of resultant vector=
x-component of equilibrium vector=
y-component of equilibrium vector=
Because equilibrium vector lies in III quadrant

The angle
lies in III quadrant
In III quadrant ,angle =
Angle of equilibrium vector measured from positive x in counter clock wise direction=180+43=223 degree
Answer:
3.5 cm
Explanation:
mass, m = 50 kg
diameter = 1 mm
radius, r = half of diameter = 0.5 mm = 0.5 x 10^-3 m
L = 11.2 m
Y = 2 x 10^11 Pa
Area of crossection of wire = π r² = 3.14 x 0.5 x 10^-3 x 0.5 x 10^-3
= 7.85 x 10^-7 m^2
Let the wire is stretch by ΔL.
The formula for Young's modulus is given by


ΔL = 0.035 m = 3.5 cm
Thus, the length of the wire stretch by 3.5 cm.
10.67m/s²
32N
Explanation:
Given parameters:
Mass of the body = 3kg
velocity of the mass = 4m/s
radius of circle = 0.75m
Unknown:
centripetal acceleration = ?
centripetal force = ?
Solution:
The centripetal force is the force that keeps a radial body in its circular motion. It is directed inward:
Centripetal acceleration = 
v is the velocity of the body
r is the radius of the circle
putting in the parameters:
Centripetal acceleration = 
Centripetal acceleration = 10.67m/s²
Centripetal force = m
m is the mass
Centripetal force = mass x centripetal acceleration
= 3 x 10.67
= 32N
learn more:
Acceleration brainly.com/question/3820012
#learnwithBrainly