Answer:
(a) Angle of incidence for violet is more than the angle of incidence for red
(b) 2.4°
Explanation:
refractive index for violet , v = 1.66
refractive index for red, nR = 1.61
wavelength for violet, λv = 400 nm
wavelength for red, λR = 700 nm
Angle of refraction, r = 30°
(a) Let iv be the angle of incidence for violet.
Use Snell,s law
nv = Sin iv / Sin r
1.66 = Sin iv / Sin 30
Sin iv = 0.83
iv = 56°
Use Snell's law for red
nR = Sin iR / Sin r
where, iR be the angle of incidence for red
1.61 = Sin iR / Sin 30
Sin iR = 0.805
iR = 53.6°
So, the angle of incidence for violet is more than red.
(b) iv - iR = 56° - 53.6° = 2.4°
Answer:
b)
Explanation:
By convention, the electric field lines (which are tangent to the direction of the electric field at a given point) always begin at positive charges, and finish at negative charges.
This is a consequence of the convention that states that the electric field has the direction of the trajectory of a positive test charge when released from rest in an electric field.
(As the positive charge would move away from positive charges and would be attracted by negative ones).
So, the combination of answers that is true is b) (positive, negative, positive).
<span>The skier will transform their gravitational energy into mostly kinetic energy (with a minor amount transformed into heat from the friction of the skis across the snow and air friction). Once the skier hits the snowdrift, their kinetic energy is transferred into the snow which moves when they strike it due to the kinetic energy that is now in the snow. Along with again a minor amount of heat energy transferred as they move through the snowdrift.</span>
Answer:
a) The schematic illustrating is attached
b) The heat transfer to the heat engine is 2142.86 kJ, the heat transfer from the heat engine is 1392.86 kJ
c) The heat transfer to the heat engine is 1648.35 kJ, the heat transfer from the heat engine is 898.35 kJ
Explanation:
b) The heat transfer to the engine and the heat transfer from the engine to the air is:

Where
W = 750 kJ
n = 35% = 0.25
Replacing:


c) The efficiency of Carnot engine is:

The heat transfer to the heat engine is:

The heat transfer from the heat engine is:

Answer:
a) The maximum possible acceleration the truck can give the SUV is 7.5 meters per second squared
b) The force of the SUV's bumper on the truck's bumper is 18000 newtons
Explanation:
a) By Newton's second law we can find the relation between force and acceleration of the SUV:

With F the maximum force the truck applies to the SUV, m the mass of the SUV and a the acceleration of the SUV; solving for a:

b) Because at this acceleration the truck's bumper makes a force of 18000 N on the SUV’s bumper by Third Newton’s law the force of the SUV’s bumper on the truck’s bumper is 18000 N too because they are action-reaction force pairs.