Answer:
Drug calculation
If we have 45g of clobetasol = 0.05%w/w
Then what mass in g of clobetasol is in 0.03%w/w = 45 x 0.03/0.05 =27g
It means that 27g of clobetasol must be added to change the drug strength to 0.03% w/w
Answer:
four (4)
Explanation:
Naphthalein is an organic compound with formula C
10H
8. It is the simplest polycyclic aromatic hydrocarbon, and is a white crystalline solid with a characteristic odor that is detectable at concentrations as low as 0.08 ppm by mass. As an aromatic hydrocarbon, naphthalene's structure consists of a fused pair of benzene rings. It is best known as the main ingredient of traditional mothballs.
The molecule is planar, like benzene. Unlike benzene, the carbon–carbon bonds in naphthalene are not of the same length. The bonds C1−C2, C3−C4, C5−C6 and C7−C8 are about 1.37 Å (137 pm) in length, whereas the other carbon–carbon bonds are about 1.42 Å (142 pm) long. This difference, established by X-ray diffraction is consistent with the valence bond model in naphthalene and in particular, with the theorem of cross-conjugation. This theorem would describe naphthalene as an aromatic benzene unit bonded to a diene but not extensively conjugated to it (at least in the ground state), which is consistent with two of its three resonance structures.
Because of this resonance, the molecule has bilateral symmetry across the plane of the shared carbon pair, as well as across the plane that bisects bonds C2-C3 and C6-C7, and across the plane of the carbon atoms. Thus there are two sets of equivalent hydrogen atoms: the alpha positions, numbered 1, 4, 5, and 8, and the beta positions, 2, 3, 6, and 7. Two isomers are then possible for mono-substituted naphthalenes, corresponding to substitution at an alpha or beta position. Bicyclo[6.2.0]decapentaene is a structural isomer with a fused 4–8 ring system.
Therefore four (4) double bonds will be added to give each carbon atom an octet structure.
Answer: 178.9 g
Explanation:
Density = 
find volume of the cube: (5.80 cm) (5.80 cm) (5.80cm) = 195.112 cm³
1.0 cm³ = 1.0 mL
so 195.112 cm³ = 195.112 mL
plug value into density equation:
0.917 g/mL = (mass) / (195.112 mL)
and solve for mass!
Part (a) :
H₂(g) + I₂(s) → 2 HI(g)
From given table:
G HI = + 1.3 kJ/mol
G H₂ = 0
G I₂ = 0
ΔG = G(products) - G(reactants) = 2 (1.3) = 2.6 kJ/mol
Part (b):
MnO₂(s) + 2 CO(g) → Mn(s) + 2 CO₂(g)
G MnO₂ = - 465.2
G CO = -137.16
G CO₂ = - 394.39
G Mn = 0
ΔG = G(products) - G(reactants) = (1(0) + 2*-394.39) - (-465.2 + 2*-137.16) = - 49.3 kJ/mol
Part (c):
NH₄Cl(s) → NH₃(g) + HCl(g)
ΔG = ΔH - T ΔS
ΔG = (H(products) - H(reactants)) - 298 * (S(products) - S(reactants))
= (-92.31 - 45.94) - (-314.4) - (298 k) * (192.3 + 186.8 - 94.6) J/K
= 176.15 kJ - 84.78 kJ = 91.38 kJ
The question only asks regarding the direction of the equilibrium reaction. The general expression of Kp is:
Kp = [PCl₅]/[PCl₃][Cl₂]
The higher the value of K (greater than 1), the more spontaneous the reaction (favors the product side). Otherwise, it favors the reactant side. Since Kp = 0.087 which is less than 1, the direction favors the forward reaction towards the product side.