Answer:
He must get 33 hits in his next 46 times at bat to finish the year with a .400 batting average
Step-by-step explanation:
The player has already batted 134 times and will still bat 46 times. So in the end of the year, he is going to have 134 + 46 = 180 at bats.
How many hits does he need to have to hit .400?
This is 40% of 180, which is 0.4*180 = 72.
He has already 39 hits, so in his next 46 at bats, he will need 72 - 39 = 33 hits.
Question:
A Sunday newspaper lists the 10 used car prices for a foreign compact, with age x measured in years and selling price y measured in thousands of dollars. A Sunday newspaper lists the 10 used car prices for a foreign compact, with age x measured in years and selling price y measured in thousands of dollars.
Picture of data can be found in the picture attached.
Answer:
Slope = -1.71
Intercept = 22.05
Step-by-step explanation:
Equation of a line usually takes the general form :
ŷ = mx + c
Where :
m = slope or gradient
c = intercept
Inputting the data into a linear regression calculator ;
The output is : ŷ = -1.70872X + 22.04985
Comparing the output to the general formula;
The slope (m):
m = -1.70872 = -1.71(2 decimal places).
The intercept (c):
c = 22.04985 = 22.05(2 decimal places).
Answer:
obviously 6 :>
Step-by-step explanation: