Answer:
2014.44 N
Explanation:
mass of spacecraft, m = 1850 kg
distance r = 3 x R
where r be the radius of earth.
g be the acceleration due to gravity on the surface of earth and g' be the acceleration due to gravity at height


g' = g / 9
g' = 9.8 / 9 = 1.089 m/s²
Force of gravity on the space craft
F = m g' = 1850 x 1.089
F = 2014.44 N
Thus, the force of gravity on the space craft at height is 2014.44 N.
Answer:
heat and sound.
Explanation:
Though some would argue that the heat is not useful. I guess it depends on if your hands are cold.
Answer:
A ferromagnetic material is a temporary magnet. The domains in a ferromagnetic material are randomly arranged. Under certain actions, the domains align in a particular direction and the material acts as a magnet. The actions that can cause alignment of domains in a ferromagnetic material are:
- rubbing the material against a magnet would cause the alignment of domains in the same direction as of the magnet.
- passing electricity around the material would generate magnetic field which would cause domains to align along the direction of the field.
- placing the material near a strong magnet would cause the alignment of domains in the direction of the field generated by the strong magnet.
Other actions like heating the material, placing the material in a magnetic field of opposite polarity and hitting the material would lead to demagnetization of the magnetic material.
Answer:
I believe the answer for this question is D
Explanation:
I hope this helps and is correct